Kamp Süresi

0 gün

Tarih

01 Haziran 2021

Şirince Bizans Tarihi Toplantısı

Bizans Tarihi Toplantısı 

Türk-Osmanlı tarihçiliğinin bir nevi “kara kıtası” olan Bizans tarihi etrafında kurguladığımız 1 haftalık programımız süresince, Türkiye ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden Bizans tarihi ve arkeolojisi alanlarında ihtisas sahibi öğretim üyelerini farklı eğitim seviyelerinden öğrencilerle birlikte Şirince’de ağırlayacağız. 

Siyasal/iktisadî tarih, arkeoloji, sanat ve edebiyat tarihçilikleri perspektiflerinden “Bizans evreninin” çeşitli başlık ve temalar altında ele alınacağı programımız, günde 4’er saatlik 2 seanstan ibaret olmak üzere 5 ders gününü kapsamaktadır. 

Yazılı mülakat akabinde başvuruları kabul edilen öğrencilere, katılımcı hocalar tarafından ders içerikleri doğrultusunda hazırlanmış kısa ve sade bibliyografiler önceden iletilecektir. Derslerin verimi ve üzerinde tartışılacak sorunsallara dair canlı bir tartışmanın yürütülebilmesi açısından, katılımcı öğrencilerin söz konusu kaynak ve literatüre genel hatlarıyla hakim olmalarını bekliyoruz. 

Katılımcı kontenjanı: 20-25 Kişi

Süre: 1 Haftalık program (Cumartesiden cumartesiye)

Yazılı Mülakat : Katılımcı adayları, başvuru formunda kendilerini ve programa katılmaktaki motivasyonlarını takdim edecekleri - 2000 kelimeyi aşmayacak – yazıları üzerinden Arkhé ekibi tarafından mülâkata tabi tutulacak ve akabinde kendilerine geri dönüşte bulunulacaktır.

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.350,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.650,00 TL
Tek Kişilik Oda 2.850,00 TL
Çift Kişilik Oda 3.750,00 TL