Kamp Süresi

7 gün

Tarih

29 Temmuz - 05 Ağustos 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Mimarlık ve Felsefe: Sefalet

Program

Sefalet dünya halini betimlemek için iyi bir kavram. Kuşkusuz söz konusu sefalet basitçe yoksulluktan çok daha fazlasına, başka türlü bir sefilliğe işaret ediyor. Üstelik bu sefalet, mimarlık ve felsefeyi de içeren bütün pratikler dolayımıyla ve müştereken imal edildi; dolayısıyla başlık Mimarlığın Sefaleti ya da Felsefenin Sefaleti olarak da okunabilir. Hatta, bu coğrafyada hep yaygın olan eğilime teslim olarak bir "muhite uyarlama" denemesi de yapılabilir: Sefil Dünya!

Ne var ki, mimarlık bu sefil dünyanın imalatında giderek daha az "işe" yarıyor. Bununla ifade edilmek istenen, değerli bir bilgi yığını olarak mimarlığın artık kullanılmadığını söylemek ve bu durumdan mimarca yakınmak kuşkusuz değil. Tam tersine, bu sefil dünyanın imalatında mimarlık pratiğinin uzunca bir süre önemli sayılabilecek bir rol aldığını ve fakat sefil dünyanın ortaya çıkan güncel versiyonu için söz konusu önemin buharlaşmakta olduğunu hatırlatmak. Belki tam da bu atalet nedeniyle, mekan-zaman dağılımının şimdiki halinin (büyük kapatma ya da tümel kapsanma, hangisini isterseniz!) geçmişini, başka türden bir dağılımı tahayyül edebilmek ya da daha doğrusu böyle bir tahayyülün ipuçları için, yeniden sahneye koymak artık mümkündür.

Yeni bir mizanseni mümkün kılan diğer bir etken ise, sefil dünyanın genel ve yaygın imalatı içinde istisnai sapmaların görece daha fazla ortaya çıktığı pratiklerden biri olan felsefenin sefaletinden sızan bir dizi kavram.

Mekan-zamanın başka türden (gayri-sefil) dağılımının tahayyülü için elde bunlar var: Atalet ve sızıntı. Eğer bu tahayyül için çok geç değilse tabii. Bu atölye bunun için, ekteki isimlerle toplanıyor: Marx, Nietzsche, Benjamin, Bataille, Deleuze, Foucault, Lefebvre ve Rancière.

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Çift Kişilik Oda 3.950,00 TL
Tek Kişilik Oda 2.950,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.850,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Şahsi Çadır 1.550,00 TL