Kamp Süresi

7 gün

Tarih

29 Temmuz - 05 Ağustos 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Mimarlık ve Felsefe: Sefalet

Program

Sefalet dünya halini betimlemek için iyi bir kavram. Kuşkusuz söz konusu sefalet basitçe yoksulluktan çok daha fazlasına, başka türlü bir sefilliğe işaret ediyor. Üstelik bu sefalet, mimarlık ve felsefeyi de içeren bütün pratikler dolayımıyla ve müştereken imal edildi; dolayısıyla başlık Mimarlığın Sefaleti ya da Felsefenin Sefaleti olarak da okunabilir. Hatta, bu coğrafyada hep yaygın olan eğilime teslim olarak bir "muhite uyarlama" denemesi de yapılabilir: Sefil Dünya!

Ne var ki, mimarlık bu sefil dünyanın imalatında giderek daha az "işe" yarıyor. Bununla ifade edilmek istenen, değerli bir bilgi yığını olarak mimarlığın artık kullanılmadığını söylemek ve bu durumdan mimarca yakınmak kuşkusuz değil. Tam tersine, bu sefil dünyanın imalatında mimarlık pratiğinin uzunca bir süre önemli sayılabilecek bir rol aldığını ve fakat sefil dünyanın ortaya çıkan güncel versiyonu için söz konusu önemin buharlaşmakta olduğunu hatırlatmak. Belki tam da bu atalet nedeniyle, mekan-zaman dağılımının şimdiki halinin (büyük kapatma ya da tümel kapsanma, hangisini isterseniz!) geçmişini, başka türden bir dağılımı tahayyül edebilmek ya da daha doğrusu böyle bir tahayyülün ipuçları için, yeniden sahneye koymak artık mümkündür.

Yeni bir mizanseni mümkün kılan diğer bir etken ise, sefil dünyanın genel ve yaygın imalatı içinde istisnai sapmaların görece daha fazla ortaya çıktığı pratiklerden biri olan felsefenin sefaletinden sızan bir dizi kavram.

Mekan-zamanın başka türden (gayri-sefil) dağılımının tahayyülü için elde bunlar var: Atalet ve sızıntı. Eğer bu tahayyül için çok geç değilse tabii. Bu atölye bunun için, ekteki isimlerle toplanıyor: Marx, Nietzsche, Benjamin, Bataille, Deleuze, Foucault, Lefebvre ve Rancière.

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Şahsi Çadır 1.550,00 TL
Arkhe Çadırı 1.650,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.850,00 TL
Tek Kişilik Oda 2.950,00 TL
Çift Kişilik Oda 3.950,00 TL