Kamp Süresi

7 gün

Tarih

02 - 09 Temmuz 2023

Eğitmenler

1 eğitmen

Kitapların Tarihi: Sanat Tarihi, Ciltleme Sanatı - Ciltleme Atölyesi

Atölyemizde kitabın serüvenini ve kitabı oluşturan malzemelerin (kağıt, parşömen, deri, tahta) günümüze kadarki dönüşümünü uygulamalı olarak ele alacağız. Program boyunca kitabın yaklaşık iki bin yıllık tarihinde doğu ve batı coğrafyasındaki biçimsel farklılıklarını karşılaştırmalı olarak inceleyeceğiz.

Kitaplar farklı kültürlerin, felsefelerin, sanatın ve tarihlerin bir arada tutulduğu önemli kaynaklardır. Kitapların görünümü ve korunması, içerdiği bilginin yanı sıra kültürel mirasın da bir parçası olması bakımından çok kıymetlidir. Kitap ciltleme sadece bir işlevsel gereklilik olmanın ötesinde, aynı zamanda güzellik ve sanatın bir ifadesidir. Atölyede yapılacak olan uygulamalar katılımcılara kitapların tarihi, sanat tarihi ve kitap ciltleme teknikleri hakkında bilgi edinme fırsatı sunacak.

Kitabın ana malzemesi olan kağıdın icadı kitapların, el yazmalarının ve daha sonra matbaa baskılarının yaygınlaşmasına ve böylece bilgi ve fikirlerin daha kolay bir şekilde paylaşılmasına olanak tanımıştır. Kağıdın ilk olarak Çinliler ve Uygurlar tarafından kullanımı, buradan da İslam coğrafyasına geçişi, felsefe ve pozitif ilimlerin gelişimine etkisi, İslam coğrafyasından da İspanya üzerinden Orta Çağ Avrupasına yayılışı ve kültürel etkileri de atölyemizde ele alınacak.
Atölyemiz tarihteki ilk kitaplardan modern kitap ciltleme tekniklerine kadar geniş bir yelpazede uygulamalı olarak bilgi sunacak. 

Sizleri, Arkhe Kampüsünün doğal ortamında ufkumuzu genişletecek bu bilgileri sanat tarihçisi ve mücellit Furkan Ceylan eşliğinde öğrenmeye davet ediyoruz.

Furkan Ceylan

1 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Kendi çadırınız 3.700,00 TL
Arkhe çadırı (Yalnızca size) 3.900,00 TL
Yatakhane (6-8 kişilik) 4.900,00 TL
Konaklamasız 3.400,00 TL
Günübirlik katılım 1.400,00 TL

*Fiyatlara üç öğün yemek ve seçili konaklama dahildir. **Fiyatlar başvuruların açıldığı tarihten kapandığı tarihe kadar değişkenlikler gösterebilir.