Kamp Süresi

7 gün

Tarih

18 - 25 Haziran 2022

Eğitmenler

7 eğitmen

İslam Nedir?

18-25 Haziran 2022

Bu kamp, adını, 2015’te henüz 48 yaşındayken kaybettiğimiz Shahab Ahmed’in ölmeden önce tamamladığı, What is Islam? The Importance of Being Islamic (Princeton: Princeton University Press, 2015) adlı kitabından alıyor. Amerika’da özellikle İslami Çalışmalar alanında geniş yankılar uyandıran bu kitap, Türkiye’de pek tartışılmadı. Bunun bir nedeni kitabın henüz Türkçe’ye çevrilmemiş olması.

18-25 Haziran haftası boyunca, bu kitap üzerinden, bir yandan İslam’ın kelam, fıkıh, tefsir gibi, tabiri caizse “ana akım” ilimleri üzerinde duracağız, bir yandan da doğa bilimleri, felsefe, tasavvuf gibi, bazı önermeleri İslam’ın “ana akım” anlayışlarıyla çelişiyor gibi görünebilen sahalarda, Müslümanlar’ın, vardıkları sonuçları, İslam’ın genelgeçer tanımlanış biçimleriyle insicamlı bir çerçeve içinde tutmayı nasıl başardıklarını (ya da başaramadıklarını) irdeleyeceğiz. Hedefimiz, sadece Shabab Ahmed’in kitabının tezini anlamak değil, o tezle hem eleştirel, hem de yaratıcı bir etkileşim içine girmek olacak. Kampın temel eğitimi, Kaliforniya Üniversitesi Davis Kampüsü Tarih Bölümü öğretim üyesi Baki Tezcan, katılımcılarla yapacağı on derste, Davis’de bu konuda verdiği bir seminerin on haftalık programını takip etmeyi planlıyor. 

18 ve 25 Haziran Cumartesi günleri kampa varış ve kamptan ayrılış günleri; dersler 19 Haziran Pazar başlıyor, 24 Haziran Cuma sona eriyor, her gün biri sabah, biri de öğleden sonra olmak üzere, iki ders var. Şu an itibariyle teyit edilmiş ve Zoom üzerinden aramıza katılacak olan misafir eğitmenlerimiz Stanford'dan Anna Bigelow, Providence'dan Vefa Erginbaş, Toronto'dan Mohammad Fadel, 29 Mayıs'tan Ertuğrul Ökten, Boğaziçi'nden Zeynep Oktay ve San Fransisko'dan Taymiya Zaman. Bu programı düzenleyen Baki Tezcan da dahil olmak üzere, bu isimlerin özgeçmiş sayfalarına eğitmen profiline tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sorularınızı Baki Tezcan'a btezcan@ucdavis.edu adresini kullanarak bir e-posta vasıtasıyla sorabilirsiniz. Mali durumu uygun olmayan öğrencileri Baki Tezcan Arkhé takımına iletecektir.
 
Kursun temel okuması olan Shahab Ahmed'in What is Islam? adlı kitabını ilgilenenler libgen.is sitesinden indirmeyi düşünebilirler. Diğer okumalar daha kısa olacak ve 6 Haziran Pazartesi civarında paylaşılacak. İngilizce bilmeyenler de dersleri takip edebilecekler, Baki Tezcan gerekirse Zoom konuşmaları esnasında simültane tercüme yapacak. Dersler Türkçe olacak.


Eğitmenlerimiz

Baki Tezcan (Tarih, University of California, Davis)

Anna Bigelow (Religious Studies, Stanford University) (Zoom)

Ertuğrul İsmail Ökten (Tarih, İstanbul Medeniyet Üniversitesi) (Zoom)

Muhammad Fadel (Hukuk Fakültesi, University of Toronto) (Zoom)

Taymiya Zaman (Tarih, University of San Francisco) (Zoom)

Vefa Erginbaş (Tarih, University of Providence) (Zoom)

Zeynep Oktay (Edebiyat, Boğaziçi Üniversitesi) (Zoom)

Baki Tezcan

3 programı var

Detaylar

Anna Bigelow

1 programı var

Detaylar

Muhammad Fadel

1 programı var

Detaylar

Vefa Erginbaş

1 programı var

Detaylar

Ertuğrul İsmail Ökten

1 programı var

Tarih
Detaylar

Taymiya Zaman

1 programı var

Tarih
Detaylar

Zeynep Oktay

1 programı var

Edebiyat
Detaylar

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.350,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 1.950,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 950,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL