Kamp Süresi

4 gün

Tarih

15 - 19 Temmuz 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Heidegger ve Ontolojik Fark

Heidegger ve ontolojik fark seminerinde öncelikle Alman filozofun temel tezinin felsefe tarihindeki rolünü tartışacağız ve argümanın çağdaş felsefede ortaya çıkardığı yeni soruları göz önüne sereceğiz. Ardından Varlık ve Zaman’ın başında geçen “Gerçeklikten daha üst bir aşamada durmakta olan Olanaktır” ifadesinin Fransız fenomenoloji hareketindeki alımlanışını inceleyeceğiz.

Merleau-Ponty ve Sartre’ın her biri fenomenolojinin Fransa’daki manifestosu sayılabilecek eserlerinden (Phénoménologie de la perception, 1945, L’Être et le néant, 1943) sonra 1960’lı yılların başından itibaren ortaya çıkan “Fransız Fenomenolojisi”nden bahsedebiliriz. Söz konusu çizgi fenomenolojinin her seferinde kendi kendisini aşarak, metafizik, ontoloji, psikanaliz, hermeneutik ve etikle ilişkisi içerisinde kendi tekilliğini yeniden keşfetmesi olarak tanımlanabilir. 

Fenomenolojinin sınırında iş görmeye başlayan bu akım belli bir sınır fenomenolojisi ortaya koyar. Bu bağlamda, son Merleau-Ponty (Le Visible et l’invisible, 1964; L’oeil et l’esprit, 1964), Ricoeur (Philosophie de la volonté II, t. 2, La Symbolique du mal, 1960; De l’interprétationEssai sur Freud, 1965), Henry (L’Essence de la manifestation, 1963) ve Levinas (Totalité et infini, 1961) aklımıza gelebilir. 

Hemen hemen hepsinin ortak eğilimi, yönelimsel bilinç ve onun noetik-noematik yapısı tarafından belirlenen anlam verilişlerine indirgenemeyecek istisnâi fenomenleri, (“görünmez”, “ten”, “spontane anlam”, “sembol”, “duygulanım” veya “yüz”) mercek altına almaktır. Sınırdaki fenomenlere yöneliş, fenomenolojinin Alman kurucularıyla yeni bir tartışmanın fitilini ateşler. Fransız fenomenologlar Husserl ve Heidegger’in eserlerine eleştirel bir mesafe alıp hem onlarla birlikte hem de onların eserlerindeki düşünülmemiş boyutlar içinden düşünerek fenomenolojiye yeni bir kimlik kazandırırlar. Diğer bir deyişle, bu ortak eğilim beraberinde yeni fenomenoloji pratiklerini getirir: “yeni fenomenoloji”, Husserl ve Heidegger tarafından işaret edilmiş ama göz ardı edilip kendi haline bırakılmış soruları merkeze alır. 

 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.