Kamp Süresi

4 gün

Tarih

12 - 16 Ağustos 2021

Eğitmenler

5 eğitmen

Geleneksel Mimari Teknikleri ve Tadelakt Atölyesi

Geleneksel mimari tekniklerinin modern dünyada yaşatılabilmesi ve farklı uygulama alanlarına taşınabilmesi amacıyla bir dizi atölye gerçekleştireceğiz. 

Bu atölyelerin ilkinde ‘tadelakt’ sıva tekniğini Fas’tan Arkhé kampüsüne taşıyoruz. Tadelakt sıvasını daha önce hiç duymamış iseniz, sebebi Türkiye’de pek karşımıza çıkmıyor oluşu. Ancak tadelakt, özellikle Fas'ta ve komşu ülkelerde konak mimarisinde ve hamamlarda yüzlerce yıldır uygulanan bir teknik. Uygulama yalnızca parlak ve yumuşak bir görüntü sağlamıyor, aynı zamanda su geçirmiyor, doğal materyallerden elde ediliyor ve kolayca şekil verilebiliyor. Ancak tadelakt sıva tekniğinden doğru ve estetik bir şekilde faydalanabilmek için yumuşak, parlak ve pürüzsüz bir bitiş elde edebilmenin püf noktalarından haberdar olmak gerekiyor. Bu püf noktaların uygulanabilmesi, aletlerin ve doğal malzemelerin ince işçilik ve sabırla kullanılmasından geçiyor. 

Atölye boyunca, sabah ve öğleden sonra olmak üzere, her gün, biri teorik, diğeri uygulamalı eğitim olmak üzere iki oturum var. Havanın nispeten daha serin olduğu sabah oturumlarında uygulamalı dersler, sıcak öğle saatlerinde ise gölge bir derslikte tadelakt sıvanın tarihi, Fas mimarisindeki önemi ve yapısı üzerine teorik dersler verilecek ve eğitmenlerimizin belirlediği kaynaklar üzerinden okumalar yapılacak. 

Atölye ücretine konaklama, günde üç öğün yemek ve uygulamalı derslerde kullanılacak malzemeler dahil. 

Tadelakt sıvanın mimari kullanım örneği. 

Tadelakt sıva ile kaplanmış duvar yüzeyi. 

And Akman

1 programı var

Mimarlık
Detaylar

Gaye Kepiç

1 programı var

Detaylar

Esra Bostancıoğlu

1 programı var

Detaylar

Ahmet İğdirligil

1 programı var

Detaylar

Gül Deniz Korkusuz

2 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.150,00 TL
Arkhe Çadırı 1.250,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.350,00 TL
Tek Kişilik Oda 2.400,00 TL