Kamp Süresi

4 gün

Tarih

12 - 16 Ağustos 2021

Eğitmenler

5 eğitmen

Geleneksel Mimari Teknikleri ve Tadelakt Atölyesi

Geleneksel mimari tekniklerinin modern dünyada yaşatılabilmesi ve farklı uygulama alanlarına taşınabilmesi amacıyla bir dizi atölye gerçekleştireceğiz. 

Bu atölyelerin ilkinde ‘tadelakt’ sıva tekniğini Fas’tan Arkhé kampüsüne taşıyoruz. Tadelakt sıvasını daha önce hiç duymamış iseniz, sebebi Türkiye’de pek karşımıza çıkmıyor oluşu. Ancak tadelakt, özellikle Fas'ta ve komşu ülkelerde konak mimarisinde ve hamamlarda yüzlerce yıldır uygulanan bir teknik. Uygulama yalnızca parlak ve yumuşak bir görüntü sağlamıyor, aynı zamanda su geçirmiyor, doğal materyallerden elde ediliyor ve kolayca şekil verilebiliyor. Ancak tadelakt sıva tekniğinden doğru ve estetik bir şekilde faydalanabilmek için yumuşak, parlak ve pürüzsüz bir bitiş elde edebilmenin püf noktalarından haberdar olmak gerekiyor. Bu püf noktaların uygulanabilmesi, aletlerin ve doğal malzemelerin ince işçilik ve sabırla kullanılmasından geçiyor. 

Atölye boyunca, sabah ve öğleden sonra olmak üzere, her gün, biri teorik, diğeri uygulamalı eğitim olmak üzere iki oturum var. Havanın nispeten daha serin olduğu sabah oturumlarında uygulamalı dersler, sıcak öğle saatlerinde ise gölge bir derslikte tadelakt sıvanın tarihi, Fas mimarisindeki önemi ve yapısı üzerine teorik dersler verilecek ve eğitmenlerimizin belirlediği kaynaklar üzerinden okumalar yapılacak. 

Atölye ücretine konaklama, günde üç öğün yemek ve uygulamalı derslerde kullanılacak malzemeler dahil. 

Tadelakt sıvanın mimari kullanım örneği. 

Tadelakt sıva ile kaplanmış duvar yüzeyi. 

And Akman

1 programı var

Mimarlık
Detaylar

Gaye Kepiç

1 programı var

Detaylar

Esra Bostancıoğlu

1 programı var

Detaylar

Ahmet İğdirligil

1 programı var

Detaylar

Gül Deniz Korkusuz

2 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Tek Kişilik Oda 2.400,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.350,00 TL
Arkhe Çadırı 1.250,00 TL
Şahsi Çadır 1.150,00 TL