Kamp Süresi

7 gün

Tarih

06 - 13 Ağustos 2023

Eğitmenler

4 eğitmen

Finansal Okuryazarlık Kampı

"En yüksek getiriyi bilgiye yapılan yatırım sağlar.”
-Ben Franklin

İçinden geçtiğimiz makroekonomik trendler ve dijitalleşme furyası finansal araçları hayatımızın merkezine oturtmuş durumda. Türkiye’de kredi kartı sayısı neredeyse 100 milyona ulaştı ve 4 milyon yerli yatırımcı birikimlerini borsada değerlendiriyor. Buna rağmen S&P’nin araştırmasına göre toplumun finansal okuryazarlık seviyesinde Türkiye 144 ülke arasında 120. sırada yer aldı.

Türkiye’de finansal okuryazarlık alanında bilgi birikimini artırmak için bu yaz doğayla iç içe Arkhe’nin Şirince’deki kampüsünde finans ve yatırım araçlarına başlangıç seviyesinde bir giriş yapacağız. Bu kamp sonunda hem kullandığımız ödeme/borçlanma araçlarının (kartlar, ödeme sistemleri, krediler) felsefesini kavrayacak, hem de birikimlerimizi nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda fikir sahibi olacağız.

Kampın gün içindeki eğitimleri finans ve yatırım teorisi ile ilgili olacak, akşam derslerinde ise ileri düzey ve uygulamalı çalıştaylar gerçekleştireceğiz. Bu sebeple kampın herhangi bir seviye önkoşulu bulunmuyor; kampın hedef kitlesi yatırım ve finansal araçlar konusuna ilgili üniversite öğrencileri ve yeni mezunlardır. Yine de her bilgi seviyesinden katılımcılar kampta finansal okuryazarlık seviyelerini arttırabilirler. 

Kamp kapsamında ele alacağımız soruların bazıları şunlar:

Finans:
Kartlı ödemeler nasıl çalışır, hangi oyuncu nereden para kazanır?
Tüketici finansmanında küresel ve güncel trendler nelerdir?
Açık bankacılık nedir ve biz tüketicileri nasıl etkileyebilir?
Kredi kartı limitleri nasıl belirlenir? 

Yatırım:
Hangi yatırım araçlarını kullanabiliriz?
Price Action Trading nasıl uygulanır?
Mali tablolar nasıl okunmalı?
Hisse senedi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bu kampa neden gelmelisiniz:
-Genç uzmanlardan yatırım ve finans konusunda bilgi edinmek
-Kariyerinin erken aşamasındaki finans ve danışmanlık profesyonellerine kariyer konusunda danışmak
-Finans teknolojileri konusundaki son gelişmeleri takip edebilmek
-Küçük yatırımcı olarak yatırım strateji uygulamalarına aktif olarak katılabilmek
-Bu alanda soru sormanın teşvik edildiği samimi bir ortamda var olmak

Arkhé gibi günlük hayatın karmaşasından uzak, bireylerin kendilerini yalın halleriyle ortaya koyabilmelerini ve farklı alanlardan insanlarla tanışabildikleri bir ortamda zaman geçirebilmek için 6-12 Ağustos’ta Şirince’de buluşalım

Eğitmenler:
Oğulcan Karayurt
Barış Burak Güneş
Baki Kaan Fenercioğlu
Yunus Göker Erdiş

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Kendi çadırınız 4.200,00 TL
Arkhe çadırı (Yalnızca size) 4.400,00 TL
Yatakhane (6-8 kişilik) 5.400,00 TL
Konaklamasız 3.900,00 TL
Günübirlik katılım 1.700,00 TL

*Fiyatlara üç öğün yemek ve seçili konaklama dahildir. **Fiyatlar başvuruların açıldığı tarihten kapandığı tarihe kadar değişkenlikler gösterebilir.