Kamp Süresi

7 gün

Tarih

06 - 13 Ağustos 2023

Eğitmenler

4 eğitmen

Finansal Okuryazarlık Kampı

"En yüksek getiriyi bilgiye yapılan yatırım sağlar.”
-Ben Franklin

İçinden geçtiğimiz makroekonomik trendler ve dijitalleşme furyası finansal araçları hayatımızın merkezine oturtmuş durumda. Türkiye’de kredi kartı sayısı neredeyse 100 milyona ulaştı ve 4 milyon yerli yatırımcı birikimlerini borsada değerlendiriyor. Buna rağmen S&P’nin araştırmasına göre toplumun finansal okuryazarlık seviyesinde Türkiye 144 ülke arasında 120. sırada yer aldı.

Türkiye’de finansal okuryazarlık alanında bilgi birikimini artırmak için bu yaz doğayla iç içe Arkhe’nin Şirince’deki kampüsünde finans ve yatırım araçlarına başlangıç seviyesinde bir giriş yapacağız. Bu kamp sonunda hem kullandığımız ödeme/borçlanma araçlarının (kartlar, ödeme sistemleri, krediler) felsefesini kavrayacak, hem de birikimlerimizi nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda fikir sahibi olacağız.

Kampın gün içindeki eğitimleri finans ve yatırım teorisi ile ilgili olacak, akşam derslerinde ise ileri düzey ve uygulamalı çalıştaylar gerçekleştireceğiz. Bu sebeple kampın herhangi bir seviye önkoşulu bulunmuyor; kampın hedef kitlesi yatırım ve finansal araçlar konusuna ilgili üniversite öğrencileri ve yeni mezunlardır. Yine de her bilgi seviyesinden katılımcılar kampta finansal okuryazarlık seviyelerini arttırabilirler. 

Kamp kapsamında ele alacağımız soruların bazıları şunlar:

Finans:
Kartlı ödemeler nasıl çalışır, hangi oyuncu nereden para kazanır?
Tüketici finansmanında küresel ve güncel trendler nelerdir?
Açık bankacılık nedir ve biz tüketicileri nasıl etkileyebilir?
Kredi kartı limitleri nasıl belirlenir? 

Yatırım:
Hangi yatırım araçlarını kullanabiliriz?
Price Action Trading nasıl uygulanır?
Mali tablolar nasıl okunmalı?
Hisse senedi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Bu kampa neden gelmelisiniz:
-Genç uzmanlardan yatırım ve finans konusunda bilgi edinmek
-Kariyerinin erken aşamasındaki finans ve danışmanlık profesyonellerine kariyer konusunda danışmak
-Finans teknolojileri konusundaki son gelişmeleri takip edebilmek
-Küçük yatırımcı olarak yatırım strateji uygulamalarına aktif olarak katılabilmek
-Bu alanda soru sormanın teşvik edildiği samimi bir ortamda var olmak

Arkhé gibi günlük hayatın karmaşasından uzak, bireylerin kendilerini yalın halleriyle ortaya koyabilmelerini ve farklı alanlardan insanlarla tanışabildikleri bir ortamda zaman geçirebilmek için 6-12 Ağustos’ta Şirince’de buluşalım

Program: 

 

06.08

Pazar

07.08

Pazartesi

08.08

Salı

09.08

Çarşamba

10.08

Perşembe

11.08

Cuma

12.08

Cumartesi

13.08

Pazar

Sabah (10-13.00)

Giriş

Tolga Bıçakçı

 

Ömer Özgen

Gezi & İzin

Baki Kaan Fenercioğlu

Metehan Toprak

Oğulcan Karayurt

Çıkış

Akşam

(16-19.00)

Tolga Bıçakçı

Ömer Özgen

Baki Kaan Fenercioğlu

Metehan Toprak

Oğulcan Karayurt

Gece Dersleri

Erkin Ergüney

Yağız Alp Tekin

Ömer Özgen

Baki Kaan Fenercioğlu

Baki Kaan Fenercioğlu

 

 

6 Ağustos Pazar

 

Katılımcı giriş ve yerleştirmelerin yapılması

 

 

7 Ağustos Pazartesi

Tolga Bıçakçı

 

Sabah dersinde, ödeme ve borçlanma araçlarının (kredi, debit, ghost, ve ön ödemeli kartlar) nasıl çalıştığını, sistemdeki oyuncuları ve kimin nasıl para kazandığını anlatacak. Yeni geliştirilen ödeme tiplerinin (QR, SMS, Temassız) hayatımızı nasıl etkileyeceğini de konuşacağız.

 

Akşam dersinde, kredi skorumuzu nasıl inşa edebileceğimizi ve kredi kartlarından nasıl en iyi şekilde faydalanabileceğimizden bahsedecek. Hangi küreselde hangi kart faydalarının olduğundan ve bunların Türkiye’deki örneklerinden ve yeni kart fayda trendlerinden (çevreci, metal vs) bahsedeceğiz.

 

Gece dersinde ise, Erkin Ergüney ile girişim sermayelerinin nasıl işlediğini ve bize nasıl yararları olduğunu tartışacağız. 

 

8 Ağustos Salı

Ömer Özgen

 

Sabah dersinde, tüm dünyada geleneksel bankacılığın yerini almaya başlayan fintechler ve neobanklardan bahsederek, bu yapıların kullanıcıların hayatında nasıl değişikliklere gebe olduğun tartışacağız. Küresel önde gelen yeni-nesil finansal kuruluşları ve onların önde gelen değer önerilerini karşılaştıracağız.

 

Akşam dersinde ise, yeni bankacılık trendlerinin ne aşamada olduğundan ve bizi nasıl etkileyeceğinden bahsedeceğiz (açık bankacılık, kripto, mobil bankacılık, kişiselleşme vs). Buna ek olarak yeni nesil finansal kuruluşların yatırım dünyasında bize nasıl faydaları olabileceğini konuşacağız. Bunu da yatırım presiplerine temel bir giriş ile birleştireceğiz.

 

Gece dersinde ise Yağız Alp Tekin ile ultra zenginlerin servetlerini nasıl koruduklarını, ve özellikle sanat eserleri yoluyla nasıl para transferleri gerçekleştirdiklerini tartışacağız.

 

9 Ağustos Çarşamba

Gezi

 

 

10 Ağustos Perşembe

Baki Kaan Fenercioğlu

 

Sabah dersinde ana yatırım metodlarından olan teknik analiz dünyasını keşfedecek ve genel presiplerini öğrenceğiz. Teknik analiz konusunda bilmemiz gereken temel kavramların üzerinden geçecek, kabul gören yatırım pratiklerini değerlendireceğiz.

 

Akşam dersinde kriptoparaların değer önerilerini, temel dinamiklerini ve borsa yapılarını konuşacağız. Teknik analiz kullanarak kripto piyasasında işlem yapmanın incelikleri tartışıp, kazandıran stratejileri listeleyeceğiz.

 

 

11 Ağustos Cuma

Metehan Toprak

 

Sabah dersinde, makroekonomik gelişmelerin borsadaki yatırımlarımızı nasıl etkilenileceğini, Türk borsasında işlem yaparken dikkat etmemiz gereken konuları ve paramızın değerini koruyabilecek yatırım alternatiflerini konuşacağız.

 

 

Akşam dersinde ise yatırımcı psikolojisinden, yatırımcıların işlem yaparken yaptıkları mentalite hatalarından, küçük yatırımcıya kazandırabilecek yatırım stratejilerinden bahsedeceğiz

 

Gece dersinde ise Baki Kaan Fenercioğlu ile canlı işlem yaparak öğrendiklerimizi gerçek piyasada pekiştireceğiz.

 

 

12 Ağustos Cumartesi

Oğulcan Karayurt

 

Sabah dersinde, hisse seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini, hangi faktörlerin bu seçimde rol oynaması gerektiğini ve şirketleri nasıl analiz edebileceğimizi örneklerle inceleyeceğiz.

 

Akşam dersinde ise borsada işlem gören sektörlere bütünsel olarak nasıl bakabileceğimizi ve hangi sektörün daha hızlı büyüyebileceğini nasıl analiz edebileceğimizi öğreneceğiz.

 

 

13 Ağustos Pazar

 

Çıkış işlemlerinin yapılması

 

 

 

 

 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.