Kamp Süresi

7 gün

Tarih

05 - 12 Ağustos 2021

Eğitmenler

4 eğitmen

Felsefenin Halleri - Liseliler için Felsefe Haftası

Felsefenin hallerine, aşkla, sanatla, tiyatroyla, edebiyatla, dansla, sinemayla uzanmayı, gidip gelmeyi planladığımız bu kampımızda amacımız, bilgi aktarımı yapmak, felsefeyi "öğretmek" değil, gençlerle, birlikte “felsefe yapmak".

Behçet Necatigil’in “Evin Halleri” adlı şiirinden esinle söylemek istersek:

-i halinde felsefeyi, felsefi düşünme biçimini, soru sorma, temellendirme, eleştirel düşünme tekniğini anlamayı,

-e halinde felsefeye, zihnin dolambaçlı yollarından derlenmiş, kaynağını yaşamın içinde bulan soruları taşımayı,

-de halinde felsefede, onun özel düşünme dünyasında kalarak, sorularımıza yanıtlar aramayı, yeni fikirler eşliğinde, yeni sorulara ulaşmayı,

-den halinde, felsefeden yola çıkarak hayatın başka başka alanlarına felsefeyle bakabilmeyi,

ve yalın haliyle, en yalın haliyle, felsefenin kavramsal dünyasında, sorgulamayı, tartışmayı ve hep beraber düşünmeyi deneyimlemek istiyoruz. Bekleriz.

Eğitmenler: Yılmaz Murat Bilican, Rifat Öğdül, Nurşah Yılmaz, Serenay Oğuz, Burak Bakır

Serenay Oğuz

1 programı var

Detaylar

Nurşah Yılmaz

1 programı var

Detaylar

Rifat Öğdül

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Çift Kişilik Oda 3.750,00 TL
Tek Kişilik Oda 2.850,00 TL
Paylaşımlı Oda 1.650,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Şahsi Çadır 1.350,00 TL