Kamp Süresi

14 gün

Tarih

01 - 15 Temmuz 2021

Ekonomiye Giriş Kampı

Arche İktisada Teknik Bir Giriş Kampı

İktisada teknik bir giriş yapmak istiyor fakat başlayacak bir kaynak bulamıyor musunuz? Şirince’de iki hafta boyunca Tiyatro Medresesinde sizin gibi iktisat meraklılarıyla yaşamak ister misiniz? O zaman sizi Arche İktisada Giriş Kampı’na bekliyoruz!

1 Temmuz – 15 Temmuz tarihleri arasında Şirince Tiyatro Medresesi’nde iktisat dersleri işleyeceğiz. Saat onda ve saat dörtte üçer saat iktisat dinledikten sonra, akşamları Arche Köyü’ndeki katılımcıların farklı alanlardaki sunumlarını/araştırmalarını dinleme şansına sahip olacaksınız.

Ders Listesi (Güncelleniyor):

Matematiksel Ekonomi Dersleri (2 – 4 Temmuz):

 • Bireyler nasıl karar verir? Firmalar nasıl karar verir?
 • Üretim nasıl yapılır? Verimlilik nedir? 
 • Hocalar: Çağacan Değer (Ege Üniversitesi) ve Serdar Sayan (TOBB ETÜ) 
 • Kitap: A. C. Chiang – Mathematical Economics

Oyun Teorisi Dersleri (7 – 9 Temmuz):

 • Stratejik kararlar nasıl verilir? Nash dengesi nedir?
 • Suçlunun ikilemi nasıl çözülür? 
 • Hoca: Buse Nur Caba (Koç Üniversitesi, Psikoloji ve İktisat ’22) 
 • Kitap: L. Koçkesen ve E. Ok - An Introduction to Game Theory

Makroekonomi Dersleri (11 – 12 Temmuz):

 • Milli gelir nedir? Enflasyon nedir? Faiz nedir?
 • Bir ülkenin zenginleşirken fakirleşebilir mi? 
 • Hoca: Pınar Şentürk (Bilkent Üniversitesi, İktisat ’21 & Trento Üniversitesi, Davranışsal ve Uygulamalı İktisat ’23) 
 • Kitap: G. Mankiw - Macroeconomics

Kazanımlar:

 • Bu yaz okulu sonunda, bir vergi veren olarak okul ortamının sınav etrafında düzenlenmiş ortamından uzakta bir şekilde, çağdaş iktisadi yöntemleri tanıyacaksınız.
 • Bir birey olarak elinizdeki para ile size en uygun tüketimi yapmayı öğreneceksiniz.
 • Bir çalışan olarak zamanınızı iş ve özel hayat arasında nasıl dengeleyebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Bir şirket sahibi olarak karınızı maksimize edecek fiyatı ve üretim seviyesini nasıl belirleyebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Bir merkez bankası başkanı olarak ne kadar para basmanız gerektiğini ve faizi nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz.
 • Bir ekonomi bakanı olarak ne kadar işsizlik ödemesi yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Çift kişilik Oda 7.950,00 TL
Tek Kişilik Oda 5.900,00 TL
Paylaşımlı Oda 3.700,00 TL
Arkhe Çadırı 3.250,00 TL
Şahsi Çadır 2.950,00 TL