Kamp Süresi

7 gün

Tarih

02 - 09 Temmuz 2023

Eğitmenler

9 eğitmen

Edebiyat, Psikiyatri-analiz, Psikomitoloji

Bu yaz edebiyatın açtığı yoldan ruha ineceğiz; ruhtan mitolojiye kıvrılacak, mitolojiden sanatçının psikanalitik durumuna geçeceğiz. 

Bitmeyecek!

Duraklarımızda Lacan’ın teorisini yanımıza alıp sinemanın değerli isimleriyle film izleyeceğiz, edebiyatın ustalarıyla kitaplarını konuşacağız, romanların analizini yapacağız.

-Rüya, düşlem ve psikanalitik süreç (Yaz Ortasında Ölüm)

-Psikomitoloji kuram ve uygulaması

-Oedipus Turcica (Dirse Han Oğlu Boğaç Han Boyu) psikomitolojik inceleme

-Eleştirel bilinç ve eğitim

-“Travmayı kadınca yeniden yazmak“

-“Equus” Birlikte film izleme

-Ercan Kesal ile edebiyat söyleşisi

-Henry James’in Yürek Burgusu’nda Freud

-Edgar Allan Poe’nun The Purtoined Letter öyküsünde Lacan

-Metnin Bilinçdışı nasıl okunur?

-Tanpınar’ın “Huzur” romanında Mümtaz karakterine yönelik psikanalitik okuma

-Roman karakterinin psikolojik inşası neden önemli?

-Mizah ve gülme Üzerine

-Politik psikoloji, eleştirel psikoloji, edebiyatın psikanalitik süreci, psikiyatri ve sanat-edebiyat ilişkisi 

-Edebiyat söyleşileri, psikanalitik atolyeler ve seminerler.

Bu yaz tüm ilgilileri Arkhe’ye bekleriz!

Kampla ilgili tüm sorularınız için: @enesbugrauyan

Ercan Kesal
Cemal Dindar
Nilüfer Erdem Güngörmüş
M. Bilgin Saydam
Irmak Zileli
Burhanettin Kaya - Ayla Türksoy
Sezen Ünlüönen 
Enes Özel

Ercan Kesal

1 programı var

Detaylar

Cemal Dindar

1 programı var

Detaylar

M. Bilgin Saydam

1 programı var

Detaylar

Irmak Zileli

1 programı var

Detaylar

Burhanettin Kaya

1 programı var

Detaylar

Ayla Türksoy

1 programı var

Detaylar

Sezen Ünlüönen

1 programı var

Detaylar

Enes Özel

1 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Kendi çadırınız 4.700,00 TL
Arkhe çadırı (Yalnızca size) 4.900,00 TL
Yatakhane (6-8 kişilik) 5.900,00 TL
Konaklamasız 4.400,00 TL
Günübirlik katılım 1.800,00 TL

*Fiyatlara üç öğün yemek ve seçili konaklama dahildir. **Fiyatlar başvuruların açıldığı tarihten kapandığı tarihe kadar değişkenlikler gösterebilir.