Kamp Süresi

7 gün

Tarih

16 - 23 Temmuz 2023

Eğitmenler

5 eğitmen

Din ü Devlet (II. Celse): Osmanlı’da Kanunların Ruhu ve Toplumsal Pratikler

 

Din ü Devlet

II. Celse

Osmanlı’da Kanunların Ruhu ve Toplumsal Pratikler

16-23 Temmuz 2023 | Arkhé Köyü

 

Takdim

 

Ulemanın yolu mahkeme kapısına düşer mi?

 

İçtihad kapısı kimlere açık, kimlere kapalıdır?

 

Kadı sicilleri ceddin mahrem hayatının vesikası mıdır?

 

Hayat şeriata sığar mı?

 

Hanefî doktrinin inkişafından Mecelle’nin yazımına uzanan geniş bir çerçevede,

İslam hukukunun Osmanlı toplumsal realitesi karşısındaki dönüşümünü ve fıkıh ehli ile devlet erbabı arasındaki ilişkileri sorgulayacağımız 1 haftalık bir program hazırladık.

 

Fâkihler, zındıklar ve ocaklı kullar…

 

Beyt’ül-mal’a uzanan eli kesmek caiz midir?

 

Şah meydan okuduğunda Sultan niçin ehlisünnet sancağına sarılır?

 

Nizam-ı Kadim’in “anayasası” Nizam-ı Cedid ahkamından daha mı esnektir?

 

Zinânın hükmü zânînin meşrebine göre mi verilir?

 

“Din ü Devlet” tabirinin taşıdığı çokanlamlılığa atfen, ortodoks ve batınî yorumlarıyla İslam’ın Osmanlı devlet aygıtıyla

kurumsal ve ideolojik zeminlerdeki eklemlenişini irdelemek gayesiyle geçen yaz ihdas ettiğimiz toplantımızın bu yıl ikinci celsesine ev sahipliği yapacağız.

 

Normatif yaklaşımların ötesinde, hukuk sosyolojisinin, antropolojinin ve İslam felsefesinin kavramsal araçlarını seferber ederek, şer’i hukukun ve Erken Modernite’ye has siyasi buhranların

Osmanlı toplumundaki tezahürlerini inceleyeceğimiz verimli bir tartışma zeminini hedefliyoruz.

 

Ders başlıklarını, okuma listelerini ve haftalık programı içeren toplantı broşürünü önümüzdeki günlerde paylaşacağız.

 

Ders verecek isimler:

 

Başak TUĞ | İstanbul Bilgi Üniversitesi

Boğaç ERGENE | University of Vermont

Derin TERZİOĞLU | Boğaziçi Üniversitesi

S. Berk METİN | Simon Fraser University (PhD. Talebesi)

Yavuz AYKAN | Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

 

Sorularınız ve iletişim için:

 

Eren CERRAHOĞLU & S. Berk METİN | arkheproject.history@gmail.com

 

Başak Tuğ

1 programı var

Detaylar

Derin Terzioğlu

1 programı var

Detaylar

Boğaç Ergene

1 programı var

Detaylar

Yavuz Aykan

1 programı var

Detaylar

S. Berk Metin

1 programı var

Detaylar

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Kendi çadırınız 4.700,00 TL
Arkhe çadırı (Yalnızca size) 4.900,00 TL
Yatakhane (6-8 kişilik) 5.900,00 TL
Konaklamasız 4.400,00 TL