Kamp Süresi

7 gün

Tarih

01 - 08 Temmuz 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Davranışsal İktisat Yaz Okulu

Son 20 yılda deneysel ve davranışsal iktisat dünyada gittikçe popülerleşti. Randomize kontrollü deneylerin iktisatçıların alet çantasına eklenmesiyle beraber, akademide bu alanda yayınlanan makalelerin oranı gittikçe arttı ve Türkiye de dahil olmak üzere çoğu ülke Davranışsal İktisat Politikaları birimi kuruldu. 

Davranışsal iktisatın temel iddiası, geleneksel iktisat teorilerindeki insan davranışlarına dair varsayımların yetersiz olduğu, ve iktisat biliminin psikoloji, antropoloji ve sosyoloji gibi disiplinlerin üretimlerinden de yararlanması gerektiğidir.

Bu gerekliliği en açık şekilde gösteren örneklerden biri, ültimatom oyunudur: 

A ve B isimli iki kişi hayal edin. A kişisine, B kişisiyle arasında paylaştırmak üzere 100 TL verilir. Ancak paylaşımın gerçekleşmesinin şartı, B kişisinin de kendisine teklif eden para miktarını kabul etmesidir, aksi durumda ikisi de 0 TL ile alır. Geleneksel iktisat teorisine göre, A kişisinin 0’dan büyük herhangi bir teklifi B kişisi tarafından kabul edilmelidir. Basitçe, B kişisine 1 TL bile teklif edilse, kabul etmediği durumda 0 TL alacağından, iktisat teorisi bu durumda oyuncunun en düşük teklifleri bile kabul edeceğini varsayar. Ancak, bu oyun üzerine yapılan deneyler bize göstermiştir ki, gerçek hayatta paylaşımlar çoğunlukla yarı yarıya, ya da buna yakın oranlarda gerçekleşmektedir ve çok düşük teklifler genelde reddedilmektedir. Başka bir deyişle, insanlar varsaydığımız katı rasyonellikte hareket etmemektedir.

Bu bize gösteriyor ki geleneksel iktisat teorilerindeki varsayımlarımızın güncellenmeye ihtiyacı var. Tam olarak da bu sebeple bu alanı daha kapsamlı öğrenmek, ve uygulama alanlarını genişletmek önem kazanmış durumda. 

Eğer sen de,

-Ekonomiden biraz anlıyorum ama farklı şeyler öğrenmek istiyorum diyorsan…

-İktisat, finans, uluslararası ticaret, psikoloji, siyaset bilimi gibi bölümlerde öğrenciysen…

-Harika bir hafta geçirip, yepyeni şeyler öğrenirken çok eğlenmek istiyorsan…

Bu yaz okulunu kaçırma!

-1 Temmuz - 8 Temmuz 2021 Tarihleri Arasında gerçekleşecek yaz okulunda, eğitim politikalarından pazarlık teorisine, toplumsal cinsiyetten, sağlık sektörüne kadar pek çok popüler konuya değineceğiz. 

Neler Öğreneceğiz?

Davranışsal iktisat nedir?

Güncel literatürde neler tartışılmakta?

Davranışsal iktisatın pratikteki kullanımları nedir? Bakanlıklardaki davranışsal iktisat birimleri ne yapar?

Deneysel İktisat ile Politika Üretimi

Peki ya sonra? 

Eğitim bittiğinde,

Davranışsal İktisatın temellerini kavramış ve güncel literatür hakkında bilgi edinmiş,

Yeni ilişkiler kurmuş,

Hem akademik hem de profesyonel hayatta işinize yarayacak pek çok beceriyi elde etmiş,

Ve son olarak… harika vakit geçirmiş olacaksınız!

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.