Kamp Süresi

7 gün

Tarih

01 - 08 Temmuz 2021

Eğitmenler

1 eğitmen

Davranışsal İktisat Yaz Okulu

Son 20 yılda deneysel ve davranışsal iktisat dünyada gittikçe popülerleşti. Randomize kontrollü deneylerin iktisatçıların alet çantasına eklenmesiyle beraber, akademide bu alanda yayınlanan makalelerin oranı gittikçe arttı ve Türkiye de dahil olmak üzere çoğu ülke Davranışsal İktisat Politikaları birimi kuruldu. 

Davranışsal iktisatın temel iddiası, geleneksel iktisat teorilerindeki insan davranışlarına dair varsayımların yetersiz olduğu, ve iktisat biliminin psikoloji, antropoloji ve sosyoloji gibi disiplinlerin üretimlerinden de yararlanması gerektiğidir.

Bu gerekliliği en açık şekilde gösteren örneklerden biri, ültimatom oyunudur: 

A ve B isimli iki kişi hayal edin. A kişisine, B kişisiyle arasında paylaştırmak üzere 100 TL verilir. Ancak paylaşımın gerçekleşmesinin şartı, B kişisinin de kendisine teklif eden para miktarını kabul etmesidir, aksi durumda ikisi de 0 TL ile alır. Geleneksel iktisat teorisine göre, A kişisinin 0’dan büyük herhangi bir teklifi B kişisi tarafından kabul edilmelidir. Basitçe, B kişisine 1 TL bile teklif edilse, kabul etmediği durumda 0 TL alacağından, iktisat teorisi bu durumda oyuncunun en düşük teklifleri bile kabul edeceğini varsayar. Ancak, bu oyun üzerine yapılan deneyler bize göstermiştir ki, gerçek hayatta paylaşımlar çoğunlukla yarı yarıya, ya da buna yakın oranlarda gerçekleşmektedir ve çok düşük teklifler genelde reddedilmektedir. Başka bir deyişle, insanlar varsaydığımız katı rasyonellikte hareket etmemektedir.

Bu bize gösteriyor ki geleneksel iktisat teorilerindeki varsayımlarımızın güncellenmeye ihtiyacı var. Tam olarak da bu sebeple bu alanı daha kapsamlı öğrenmek, ve uygulama alanlarını genişletmek önem kazanmış durumda. 

Eğer sen de,

-Ekonomiden biraz anlıyorum ama farklı şeyler öğrenmek istiyorum diyorsan…

-İktisat, finans, uluslararası ticaret, psikoloji, siyaset bilimi gibi bölümlerde öğrenciysen…

-Harika bir hafta geçirip, yepyeni şeyler öğrenirken çok eğlenmek istiyorsan…

Bu yaz okulunu kaçırma!

-1 Temmuz - 8 Temmuz 2021 Tarihleri Arasında gerçekleşecek yaz okulunda, eğitim politikalarından pazarlık teorisine, toplumsal cinsiyetten, sağlık sektörüne kadar pek çok popüler konuya değineceğiz. 

Neler Öğreneceğiz?

Davranışsal iktisat nedir?

Güncel literatürde neler tartışılmakta?

Davranışsal iktisatın pratikteki kullanımları nedir? Bakanlıklardaki davranışsal iktisat birimleri ne yapar?

Deneysel İktisat ile Politika Üretimi

Peki ya sonra? 

Eğitim bittiğinde,

Davranışsal İktisatın temellerini kavramış ve güncel literatür hakkında bilgi edinmiş,

Yeni ilişkiler kurmuş,

Hem akademik hem de profesyonel hayatta işinize yarayacak pek çok beceriyi elde etmiş,

Ve son olarak… harika vakit geçirmiş olacaksınız!

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.