Kamp Süresi

7 gün

Tarih

18 - 25 Haziran 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

Çizgi Roman Yaz Okulu

Çizgi romanın edebiyat ve güzel sanatlar çerçevesince, bu alanların eleştiri araçlarıyla değerlendirilmesi, gündelik hayatta karşılaştığımız doğal durum. "Persepolis'in çizimleri çok özgün" veya "Jojo'nun hikayesi çok iyi" benzeri her yargıda bu eleştiri araçlarını kullanıyoruz. Halbuki, anaakım üzerinde tesirini her geçen gün arttıran ve üst kültür nezdinde de velud bir janr olarak rüştünü ispat eden çizgiromanı kendi dilbilgisi, kuralları, tarihi ve eleştiri araçları ile okumamız elzem.

Arkhé bünyesinde çizgi romana vakfettiğimiz ilk yaz okulunda Gazi Mehmet Emin Adanalı, Cihan Kılıç ve Batu Eper hocalarımız ile çizgiromanı kendinden menkul bir tür olarak ele alacak, onun özgün sesini kendi bağlamında inceleyeceğiz.

Programımıza Boğaziçi'nde çizgi roman dersi veren Gazi Mehmet Emin Adanalı hocamız, Uykusuz ile sevdiğimiz Cihan Kılıç, ve Siyaset Bilimi doktora adayı Batu Eper olacak.

Gündüz derslerimizde çizgi romanın dilbilgisi, -Batı'da ve Doğu'da- tarihi, çizgi roman altkültürü ve serüveni, Türkiye'de dergicilik ve yayıncılık dinamikleri gibi teori ve eleştiri derslerinin yanısıra, storyboard hazırlamak ve sektörel tüyolar gibi pratik meselelere değineceğiz. Akşam sohbetlerimizde ise programa paralel olarak Batu Eper ile Neil Gaiman'ın Sandman serisini eleştirel okumaya tabi tutacağız; Boğaziçi Tarih lisans öğrencisi Tatul Zeytunian "anaakımda anarşist bir siyasetname" alt-başlığı ile Eichiro Oda'nın One Piece'i üzerine konuşacak.

Gazi Mehmet Emin Adanalı

2 programı var

Edebiyat
Detaylar

Cihan Kılıç

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.350,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 1.950,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 950,00 TL
Günü Birlik Katılım 450,00 TL