Kamp Süresi

7 gün

Tarih

18 - 25 Haziran 2022

Eğitmenler

2 eğitmen

Çizgi Roman Yaz Okulu

Çizgi romanın edebiyat ve güzel sanatlar çerçevesince, bu alanların eleştiri araçlarıyla değerlendirilmesi, gündelik hayatta karşılaştığımız doğal durum. "Persepolis'in çizimleri çok özgün" veya "Jojo'nun hikayesi çok iyi" benzeri her yargıda bu eleştiri araçlarını kullanıyoruz. Halbuki, anaakım üzerinde tesirini her geçen gün arttıran ve üst kültür nezdinde de velud bir janr olarak rüştünü ispat eden çizgiromanı kendi dilbilgisi, kuralları, tarihi ve eleştiri araçları ile okumamız elzem.

Arkhé bünyesinde çizgi romana vakfettiğimiz ilk yaz okulunda Gazi Mehmet Emin Adanalı, Cihan Kılıç ve Batu Eper hocalarımız ile çizgiromanı kendinden menkul bir tür olarak ele alacak, onun özgün sesini kendi bağlamında inceleyeceğiz.

Programımıza Boğaziçi'nde çizgi roman dersi veren Gazi Mehmet Emin Adanalı hocamız, Uykusuz ile sevdiğimiz Cihan Kılıç, ve Siyaset Bilimi doktora adayı Batu Eper olacak.

Gündüz derslerimizde çizgi romanın dilbilgisi, -Batı'da ve Doğu'da- tarihi, çizgi roman altkültürü ve serüveni, Türkiye'de dergicilik ve yayıncılık dinamikleri gibi teori ve eleştiri derslerinin yanısıra, storyboard hazırlamak ve sektörel tüyolar gibi pratik meselelere değineceğiz. Akşam sohbetlerimizde ise programa paralel olarak Batu Eper ile Neil Gaiman'ın Sandman serisini eleştirel okumaya tabi tutacağız; Boğaziçi Tarih lisans öğrencisi Tatul Zeytunian "anaakımda anarşist bir siyasetname" alt-başlığı ile Eichiro Oda'nın One Piece'i üzerine konuşacak.

Gazi Mehmet Emin Adanalı

4 programı var

Edebiyat
Detaylar

Cihan Kılıç

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Günü Birlik Katılım 450,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 950,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 1.950,00 TL
Arkhe Çadırı 1.450,00 TL
Şahsi Çadır 1.350,00 TL