Kamp Süresi

6 gün

Tarih

19 - 25 Haziran 2023

Eğitmenler

7 eğitmen

Çizgi Roman Yaz Kampı

The Dark Knight Returns, Spider-Man 2…
Çizgi roman sektöründe devam filminin fark atması teamüldendir.
 
Bu yaz ikincisini düzenleyeceğimiz Çizgi Roman Yaz Okulu’nda felfena bir eğitmen kadrosuyla karşınızdayız: Boğaziçi Üniversitesi’nden Gazi Mehmet Emin Adanalı, öncü dergilerdeki işlerinin yanı sıra Puslu Kıtalar Atlası'yla tanıdığımız İlban Ertem, Merveler ve İnsanlar, Düşünen Ada ve Noesis’in yazar ve çizeri Tolga Hırsova, senelerdir storyboard sektöründeki namı ve Oyungezer’deki yazılarıyla bildiğimiz Eren Eryürekli ve çiçeği burnunda çizgi roman dergimiz Mis’ten Elif Nurşad Atalay, İlke Ekbul ve Işılay Türküm bizlerle olacaklar.
 
Çizgi Roman Yaz Okulu’nun ilk edisyonunda çizgi romanı yerleştirdiğimiz tarihsel ve sanatsal bağlamı sektörel tecrübe aktarımları, üretim ve yayın sürecine dair tüyolar ve çizim workshopları ile zenginleştireceğiz.
 
Çizgi Roman: Teori, Tarih ve Eleştiri
Çizgi romanı çizgi ve romanın çeşitli ölçülerde kesişimi değil, kerameti kendinden menkul bir mecra olarak ele almak gayesiyle gerçekleştirdiğimiz bu programda pek tabii bu teorik arka plana değinmek istiyoruz. Çizgi romana bakarken çizgisinden konuşma balonuna, hikayesinden tarihsel bağlamına bu özel dili yaratan "seslere", çizgi romanın tüm detaylarına eğileceğiz. Bu bağlamda Gazi Mehmet Emin Adanalı ile çizgi roman içeriğinin, ekollerinin, çizim stillerinin ve sektördeki devlerin evrimlerini tarihsel basamakları ile incelemenin yanısıra, çizgi roman türünün en iyi örneklerini mikroskobik boyutta inceleyeceğiz. Yer yer panel panel, çizgi çizgi, yer yer ise onyılları kapsayan akımlar seviyesinde inceleyeceğimiz eserleri -gelmeden- okumanızı öneriyoruz.
 
Türkiye’de Çizgi Roman: Sektör, tarih ve tecrübe
Türkiye’de ve dünyada çizgi roman üretimini ve sektörün iç yüzünü hocalarımızın kendi serüvenleri üzerinden anlamaya çalışacağımız bu ikinci konu başlığında İlban Ertem ve Mis Dergisi’nden Elif Nurşad Atalay, İlke Ekbul ve Işılay Türküm bizlerle tecrübelerini paylaşacaklar. İlban Ertem kendi deyimiyle "resimli roman" nasıl yapılır sorusunun üzerine bizimle beraber düşünürken, yola çıkış anında bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak beslenebileceğimiz kaynakları bize gösterecek. Mis Dergisi ekibi sektördeki güncel sorunları ve imkanları, bir ekip olarak çalışmanın kolaylıklarını ve zorluklarını, başlı başına bir iş olarak dergiciliği ve çizgi roman gibi bir alanda Türkiye gibi bir ülkede dergi yapmanın nasıl bir deneyim olduğunu aktaracaklar.
 
Çizim, karikatür ve storyboard atölyeleri
Programımızda her daim çizim araçlarınızı yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz; nitekim bütün bir hafta boyunca, gerek akşamları rekreatif olarak gerek ise ders ve workshoplarda katılımcılarımızın sürekli olarak çizim yapabileceği derslikler yarattık. Programın bu ayağında Eren Eryürekli storyboard yapımında açı, kompozisyon ve ölçek bilgisi gibi teknik konular üzerine eğilirken hızlı çizim ve empati gibi farklı başlıklar da açacak. Tarif edileni kağıda aktarmanın ötesinde, bir insanla bağ kurmanın ve bir meramı anlama fikrinin damarlarına beraber ineceğiz. Tolga Hırsova çağımızda farklılaşan çizgi roman türlerinin yapım süreçlerini bizim için açacak. Örneğin bir webtoon yapmanın farklı gerekliliklerini ve kolaylıklarını, dijital çizim ve yayınlama araçlarının hem teorik hem pratik detaylarını beraber öğreneceğiz. Ayrıca Mis Dergisi ekibiyle karikatür ve çizgiroman workshoplarına katılma şansımız olacak.

Her gün sabah (10-14) ve akşam (16-20) olmak üzere iki ders saatimiz bulunuyor, katılımcılarımızın sinerji ve isteğine göre akşam saatlerinde ek dersler ve film saatleri yapacağız.

Gazi Mehmet Emin Adanalı - ÇR Tarihi, ÇR dilbilgisi, analiz esasları

Eren Eryürekli - Storyboard yapımı, hızlı çizim, empati

Mis Dergisi (İlke Ekbul, Elif Nurşad Atalay, Işılay Türküm) - Sektörel bilgi, Türkiye'de çizgi roman dergiciliği

Tolga Hırsova - Dijital çizim, değişen çizim dünyaları, webtoon üzerinden farklılaşan çizim mecraları

İlban Ertem - Coğrafyadan beslenerek ‘resimli roman’ üretme, resimli roman nasıl yapılır

Gazi Mehmet Emin Adanalı

4 programı var

Edebiyat
Detaylar

İlban Ertem

1 programı var

Detaylar

Eren Eryürekli

1 programı var

Detaylar

Tolga Hırsova

1 programı var

Detaylar

İlke Ekbul

1 programı var

Detaylar

Elif Nurşad Atalay

1 programı var

Detaylar

Işılay Türküm

1 programı var

Detaylar