Kamp Süresi

7 gün

Tarih

05 - 12 Haziran 2021

Bizans Tarihi Toplantısı

Bizans Tarihi Toplantısı 

Türk-Osmanlı tarihçiliğinin bir nevi “kara kıtası” olan Bizans tarihi etrafında kurguladığımız 1 haftalık programımız süresince, Türkiye ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden Bizans tarihi ve arkeolojisi alanlarında ihtisas sahibi öğretim üyelerini farklı eğitim seviyelerinden öğrencilerle birlikte Şirince’de ağırlayacağız. 

Siyasal/iktisadî tarih, arkeoloji, sanat ve edebiyat tarihçilikleri perspektiflerinden “Bizans evreninin” çeşitli başlık ve temalar altında ele alınacağı programımız, günde 4’er saatlik 2 seanstan ibaret olmak üzere 5 ders gününü kapsamaktadır.

Yazılı mülakat akabinde başvuruları kabul edilen öğrencilere, katılımcı hocalar tarafından ders içerikleri doğrultusunda hazırlanmış kısa ve sade bibliyografiler önceden iletilecektir. Derslerin verimi ve üzerinde tartışılacak sorunsallara dair canlı bir tartışmanın yürütülebilmesi açısından, katılımcı öğrencilerin söz konusu kaynak ve literatüre genel hatlarıyla hakim olmalarını bekliyoruz. 

Katılımcı kontenjanı: 20-25 Kişi

Süre: 1 Haftalık program (Cumartesiden cumartesiye)

Yazılı Mülakat : Katılımcı adayları, başvuru formunda kendilerini ve programa katılmaktaki motivasyonlarını takdim edecekleri - 2000 kelimeyi aşmayacak – yazıları üzerinden Arkhé ekibi tarafından mülâkata tabi tutulacak ve akabinde kendilerine geri dönüşte bulunulacaktır.