Kamp Süresi

7 gün

Tarih

09 - 16 Temmuz 2022

Eğitmenler

4 eğitmen

Arkhé Siyaset Yaz Okulu II

Arkhé Siyaset Yaz Okulu II | Temmuz 2022

Takdim

Arkhé Siyaset Okulu'nu özünde bir karşılaştırmalı tarih atölyesi olarak kurguladık. Bu bağlamda Türkiye’de çok sık rastlanmayan bir biçimde, ülkenin siyasi serüvenini onyıllar ölçeğinde paralellik arz ettiğini düşündüğümüz ülkelerin yanına yerleştireceğiz. Türkiye’ye özgü olduğunu düşündüğümüz ve bu sebeple bakışımızı daralttığımız pek çok konuda, uluslararası konjonktürü gözetmenin, yepyeni kıtaları ayağımızın altına sereceğini düşünüyoruz. Eminiz ki Tayland’ı az buçuk anlamak, gerçek Gladio’yu yakından tanımak, ve Malezya modelini incelemek, Türkiye’ye dair ayakları yere basan bir anlayış geliştirmemize vesile olacaktır.

Bu bağlamda cevabını arayacağımız soruların bazıları şöyle:

1990’lar: Pusulamız 90’larda ne tarafa şaşmaya başladı?

2000'ler: Türkiye'nin 2002'de yaşamaya başladığı değişimin ne kadarı dünya ile ortaktı?

Ilımlı Müslüman kavramı neden bu kadar heyecanla karşılandı?

Türkiye sıcak para akışından nasıl etkilendi, emsallerimiz ne durumdaydı?

90'larda İran olmaktan korkarken 2000'lerde neden Malezya olmaktan korkmaya başladık?

2010'lar: 2000'lerde başlayan ve tüm dünyanın da bizimle dans ettiği "demokrasi şöleni" ne noktada "illiberal demokrasi" kavramına döndü?

Rusya, Filipinler, Macaristan; ortak noktalarımız var mı? Batı'nın tersine gitmek illiberal demokrasi yaftası için yeter sebep mi?

Kimler katılabilir, beklenti nedir?

Programımız siyaset ve tarihle ilgili herkese açık. Programın karşılaştırmalı yapısının her türlü akademik parkur ve bölüm arkaplanı için eşit derecede yeni -ve zorlayıcı- olacağına inanıyoruz, bu yüzden lise ile yüksek lisans arasında her seviyeyi kapsayacağız. Bu zorlayıcılık müfredat ile sınırlı olmayacak. Okuma listelerimizin yanısıra her katılımcımızdan bir mini-tez isteyeceğiz -ümidimiz o ki dileyenlerin eserlerini bastıracağız! Bu sayede katılımcılara siyaset üzerine akademik ya da polemik niteliğinde kaliteli yazı yazma alışkanlığı kazandırmayı umuyoruz. Programımızın Şirince'deki fiziksel ayağından evvel online buluşmalarımız olacak --online ayağın startını Haziran'da vereceğiz!

 

Barış Ertürk

Konu: 1990'dan Günümüze AB ve Yükselen Popülizm 

10:00-11:30: 1990'dan bugüne Avrupa Birliği: Çatışmalar ve Çelişkiler

12:00 - 13:30: AB'de Yükselen Popülizm: Tehdit mi Fırsat mı? 

ÖĞLE ARASI 

15:00 - 16:15: Grup çalışması (gruplar ikiye ayrılıp farklı olaylara karşı popülist siyasetçilerin ve medyanın parçası olduğu vakalar verilecek, bu vakaların arasındaki benzerlikleri iyice araştırıp benzerliklerle ilgili bir sunum yapmaları istenecek)

16:30 - 18.00: Grup çalışması grup sunumları

 

Michael Sercan Daventry

James in Turkey Websitesi Kurucusu

 

Aytuğ Şaşmaz

2010 Sonrasında Türkiye ve Tunus'ta İslamcı ve Laik Partilerin Seçim Rekabeti

 

Gülçin Karadağ

2011 sonrası Türkiye'nin göç ve sınır politikaları, mülteci meselesi

 

 

Barış Ertürk

1 programı var

Detaylar

Aytuğ Şaşmaz

1 programı var

Detaylar

Gülçin Karabağ

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.550,00 TL
Arkhe Çadır 1.750,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.550,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL