Kamp Süresi

7 gün

Tarih

09 - 16 Temmuz 2022

Eğitmenler

4 eğitmen

Arkhé Siyaset Yaz Okulu II

Arkhé Siyaset Yaz Okulu II | Temmuz 2022

Takdim

Arkhé Siyaset Okulu'nu özünde bir karşılaştırmalı tarih atölyesi olarak kurguladık. Bu bağlamda Türkiye’de çok sık rastlanmayan bir biçimde, ülkenin siyasi serüvenini onyıllar ölçeğinde paralellik arz ettiğini düşündüğümüz ülkelerin yanına yerleştireceğiz. Türkiye’ye özgü olduğunu düşündüğümüz ve bu sebeple bakışımızı daralttığımız pek çok konuda, uluslararası konjonktürü gözetmenin, yepyeni kıtaları ayağımızın altına sereceğini düşünüyoruz. Eminiz ki Tayland’ı az buçuk anlamak, gerçek Gladio’yu yakından tanımak, ve Malezya modelini incelemek, Türkiye’ye dair ayakları yere basan bir anlayış geliştirmemize vesile olacaktır.

Bu bağlamda cevabını arayacağımız soruların bazıları şöyle:

1990’lar: Pusulamız 90’larda ne tarafa şaşmaya başladı?

2000'ler: Türkiye'nin 2002'de yaşamaya başladığı değişimin ne kadarı dünya ile ortaktı?

Ilımlı Müslüman kavramı neden bu kadar heyecanla karşılandı?

Türkiye sıcak para akışından nasıl etkilendi, emsallerimiz ne durumdaydı?

90'larda İran olmaktan korkarken 2000'lerde neden Malezya olmaktan korkmaya başladık?

2010'lar: 2000'lerde başlayan ve tüm dünyanın da bizimle dans ettiği "demokrasi şöleni" ne noktada "illiberal demokrasi" kavramına döndü?

Rusya, Filipinler, Macaristan; ortak noktalarımız var mı? Batı'nın tersine gitmek illiberal demokrasi yaftası için yeter sebep mi?

Kimler katılabilir, beklenti nedir?

Programımız siyaset ve tarihle ilgili herkese açık. Programın karşılaştırmalı yapısının her türlü akademik parkur ve bölüm arkaplanı için eşit derecede yeni -ve zorlayıcı- olacağına inanıyoruz, bu yüzden lise ile yüksek lisans arasında her seviyeyi kapsayacağız. Bu zorlayıcılık müfredat ile sınırlı olmayacak. Okuma listelerimizin yanısıra her katılımcımızdan bir mini-tez isteyeceğiz -ümidimiz o ki dileyenlerin eserlerini bastıracağız! Bu sayede katılımcılara siyaset üzerine akademik ya da polemik niteliğinde kaliteli yazı yazma alışkanlığı kazandırmayı umuyoruz. Programımızın Şirince'deki fiziksel ayağından evvel online buluşmalarımız olacak --online ayağın startını Haziran'da vereceğiz!

 

Barış Ertürk

Konu: 1990'dan Günümüze AB ve Yükselen Popülizm 

10:00-11:30: 1990'dan bugüne Avrupa Birliği: Çatışmalar ve Çelişkiler

12:00 - 13:30: AB'de Yükselen Popülizm: Tehdit mi Fırsat mı? 

ÖĞLE ARASI 

15:00 - 16:15: Grup çalışması (gruplar ikiye ayrılıp farklı olaylara karşı popülist siyasetçilerin ve medyanın parçası olduğu vakalar verilecek, bu vakaların arasındaki benzerlikleri iyice araştırıp benzerliklerle ilgili bir sunum yapmaları istenecek)

16:30 - 18.00: Grup çalışması grup sunumları

 

Michael Sercan Daventry

James in Turkey Websitesi Kurucusu

 

Aytuğ Şaşmaz

2010 Sonrasında Türkiye ve Tunus'ta İslamcı ve Laik Partilerin Seçim Rekabeti

 

Gülçin Karadağ

2011 sonrası Türkiye'nin göç ve sınır politikaları, mülteci meselesi

 

 

Barış Ertürk

1 programı var

Detaylar

Aytuğ Şaşmaz

1 programı var

Detaylar

Gülçin Karabağ

1 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.550,00 TL
Arkhe Çadır 1.750,00 TL
Şahsi Çadır 1.550,00 TL