Kamp Süresi

7 gün

Tarih

23 - 30 Temmuz 2022

Eğitmenler

6 eğitmen

Arkhé Ekonomi Yaz Okulu I

Her Türkiye vatandaşının alaylı ekonomist olmak durumunda kaldığı bu dönemde, ekonomiyi bir bilim olarak öğrenmek elzem hale geldi. Arkhé’nin 5 yıldır devam ettirdiği ekonomi yaz okulları yıllardır bu işlevi üstlenmekteydi. Bu yıl, katılımcılarımıza daha geniş kapsamlı bir müfredat sunmaya, ve Türkiye gibi ekstrem ekonomilerde yaşayanlar için bir hayatta kalma kılavuzu modelinde bir program sunmaya karar verdik. 

Arkhé Ekonomi Yaz Okulu’nun birincisi, Temmuz 2022’de Şirince’de gerçekleşecek. Ekonomi okuluna daha iyi hazırlanabilmek için Mart 2022’de online olarak derslere başlayacağız, katılımcılar online müfredattan videoları izleyecek, okumaları takip edecek ve Zoom üzerinden tartışmalara katılacak. Bunlara müteakip, 2022 Yaz’ında Şirince Arkhé Kampüsü’nde bir araya gelecek ve hocalarımızdan dersler dinleyip, tartışmalar yapacağız. 

Program başlangıcında hızlıca ekonominin temel kavramlarının üzerinden geçeceğiz. Buna müteakip iki izlekte sanayii ve tarım ekonomisine giriş yapacağız. Bunların ardından gerçek örnekler üzerinden sanayii ve tarım dikeyinde vaka analizleri yaparak teorik arkaplan ile pratik yaklaşımların ne kadar örtüştüğünü göreceğiz. Şirince’deki birlikteliğin öncesindeki son aşamada ise Şirince’de yapacağımız politika atölyesi için hazırlık mahiyetinde politika analizi hazırlıkları yapacağız.

Şirince’de bir araya geldiğimizde eğitmenlerimizle derslere katılacak, tartışmalar yapacağız. Atölyelerle destekleyeceğimiz dersler sonucunda sanayii ve tarım dikeylerinde özelleşmiş bir rapor çıktısı yaratmaya çalışacağız. Bu sayede katılımcılara ekonomi politikası tasarımı konusunda deneyim kazandırmış olmayı hedefliyoruz.

18 Nisan 2022 – Program başlangıcı

18 Nisan-9 Mayıs: Ekonominin temel kavramları, Sanayi ve Tarıma giriş

9 Mayıs-23 Mayıs: Sanayi Vaka Analizi

23 Mayıs-6 Haziran: Tarım Vaka Analizi

6 Haziran-20 Haziran: Sanayi/Tarım Politika Hazırlama Ön Hazırlık Seansı

23-30 Temmuz 2022: Şirince’de fiziksel programın başlangıcı

Bu online bir program mı?

Hem fiziksel, hem online kısımları olan, hibrit bir program. Bu sayede programa geldiğinizde çoğu kavrama hakim olacak, eğitmenlerimizle etkileşime daha hazır olacaksınız.

Sadece online ya da sadece fiziksel olan kısımlarına katılmam mümkün mü?

Evet mümkün, tamamen tercihinize bırakıyoruz. Ancak katılım sertifikasını yalnızca ikisine birden katılanlara vereceğiz.

Programa katılmam için ne yapmam gerek?

Yukarıdaki başvuru butonundan başvuru göndermen gerekiyor. Başvuru onayını aldığında ödeme linkinden ödemeni tamamlayarak programa kaydını tamamlayabilirsin. Kaydın tamamlandıktan sonra Nisan ayından itibaren online materyale erişebileceksin.

Ekonomi alanında başlangıç seviyesindeyim, katılabilir miyim?

Katılabilirsiniz. Ancak öncesinde ekonomi geçmişi olmayanlar için hazırladığımız giriş kursunu tamamlamanızı tavsiye ederiz. O programdaki kavramlara aşina olursanız Ekonomi Yaz Okulu’nu da çok daha rahat takip edebilirsiniz.

Ekonomi geçmişim var, online programa katılmalı mıyım?

Bilginize göre programı inceleyip istediğiniz kısımları alabilirsiniz. Tartışma seanslarına gelmeniz

Ne kadar vakit ayırmalıyım?

Haftada 2 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Her 2 haftada bir, haftasonu tartışma seansları yapılacak. Bu seanslarda önceki haftaların okumaları ve videoları üzerine önceden belirlenmiş soruları işleyecek, kendimizi materyalle daha haşır neşir hale getireceğiz. Katılım zorunlu olmamakla beraber, hem öğrenim adına, hem de program arkadaşlarınızı tanımanız için önemli.

Önemli Not: Yaz okulu ücretlerine günde 3 öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

 

Tunç Durmaz

1 programı var

Ekonomi
Detaylar

Öner Günçavdı

1 programı var

Ekonomi
Detaylar

Fikret Adaman

2 programı var

Ekonomi
Detaylar

Murat Öztürk

1 programı var

Ekonomi
Detaylar

Erkin Ergüney

8 programı var

Detaylar

Ömer Özgen

4 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1.550,00 TL
Arkhe Çadır 1.750,00 TL
Koğuş (6-8 Kişilik) 2.550,00 TL
Yalnız Katılım (Şirince'de bir otel ile anlaşmak isterseniz.) 1.150,00 TL