Kamp Süresi

7 gün

Tarih

12 - 19 Ağustos 2021

Arkhe Belgesel Yaz Okulu

Arkhe Belgesel Program

Bizler arkadaş sohbetlerinde güzel hikayeler dinlemekten hoşlanan, hayatı bize sunduğu hikayeleri için yaşayan ve deneyimlerimizi en vurucu şekilde paylaşmaktan mutluluk duyan bir takım arkadaşız. Geçtiğimiz seneler içerisinde bu ilgimizi bir adım daha ileri götürerek, hikayelerimizi daha geniş kitlelerle paylaşmak istediğimize karar verdik.

Anlatım tekniklerinin en etkilisi olan görsel anlatıma duyduğumuz ilgimizi bu yaz organize edeceğimiz Belgesel Yaz Programımızla profesyonel bir aşamaya taşımak istiyoruz. Son 14 senedir belgesel festivalleri düzenleyerek dünyanın dört bir yanındaki hikaye anlatıcılarını bir araya getiren Documentarist ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sayesinde hikaye anlatıcılığının teorik ve teknik detaylarına girip, bol bol çekim ve kurgu alıştırmaları yapacağız. Dersler ve atölyelerin yanı sıra akşamları Documentarist 2021 seçkisini izleyip yönetmenlerle sohbet etme şansı bulacağız. Bir haftalık bu programdan çıkacak fikirlerle, tanışıklıklarla yeni belgesel ekiplerinin kurulmasına vesile olmak istiyoruz.

Örnek bir gün:

10.00-13.00 -   [Ders] veya [Çekim] veya [Gezi] 

13.00-17.00 - Öğle Arası

17.00-20.00 - [Ders] veya [Çekim [Gezi] 

23.00-01.00 - [Film Gösterimi]

Katılımcıların program boyunca aktif öğrenme ve üretme faaliyeti içinde olmalarını arzu ediyoruz Bu yüzden teorik derslerin yanı sıra katılımcıların çekim deneyimi de kazanıp, grup halinde çalışma deneyimi kazanmalarını sağlayacağız. Bu çalışmaların neler olacağını Whatsapp grubumuzda katılımcılarla birlikte belirleyeceğiz. Aklımızdaki bazı etkinlikler:

  • Hikaye anlatımı geceleri
  • Mini Belgesel, Videoessay atölyesi. Ortaya çıkan işler son gün, köyün de katılacağı bir galayla gösterilecek.
  • Çevreye hakim bir rehber eşliğinde haftanın bir günü antik şehir gezisi
  • İnstagram story’si üretme atölyesiyle kurgu deneyimi edinip, kısa hikaye anlatımı denemeleri üzerine çalışacağız. Ortaya çıkacak bu videoları ait olduğu yerden, İnstagram’dan paylaşacağız.
  • Documentarist festival belgeselleri izleme ve yönetmenlerle soru cevap

Katılım Koşulları

  • Konuya duyulan ilginin kısa süreli bir heyecan olmadığını yapılan işlerle göstermek.
  • İyi araştırmacı olmak
  • Başvuru sonrasında program düzenleyicilerle yüzyüze/Skype görüşmesi yapmış olmak.
  • Yaş sınırı ve film üzerine eğitim almış olma zorunluluğu yoktur.

Eğitmenler

Yağız Alp Tekin

Londra’da felsefe ve siyaset üzerine aldığı lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında çeşitli belgeseller ve kısa filmler çekti. Gazetecilik ve belgeselcilik üzerine çeşitli iş deneyimleri oldu.

Daha detaylı bilgi için:

https://www.ygzltkn.com/about

Ali Betil

Columbia Üniversitesi sanat departmanında yönetmenlik ve film yapımcılığı üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Sundance, Berlinale, Venice gibi film festivallerine katılan filmlerde yürütücü yapımcılık yaptı. Aralarında Nobel ödüllü yazar ve Oscar ödüllü aktörlerin de bulunduğu işlerde sektörün farklı alanlarında çalışan sanatçı/yönetmen ve yazarlara danışmanlıkta bulundu.

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.