Kamp Süresi

7 gün

Tarih

11 - 18 Haziran 2022

Arkeoloji

Takdim

Köyümüzün yakın çevremizi süsleyen megalitler Arkhé Projesi’nde merak hissinin büyüsüyle toplanmış yüzlerce gencin bir numaralı gizemiydi. Bu taşları anlamak uğruna bu yörede yetişmiş bizim gibi belki de binlercesi tarih ve arkeoloji üzerine tutkuyla çalıştı —daha fazlası okyanuslar aşıp İzmir’e geldi. 
Ilk günümüzden bu yana düzenlediğimiz altıncı arkeoloji programında birkaç tonluk kayaları binlerce kilometre öteden Selçuk’a taşıyan kurumları ve ilişki ağlarını, bu ihtişamlı taşlara son halini veren zanaatkar, işçi, ve mühendisleri, Antik Çağ’ın teknoloji ve yordamlarını değil, bu taşların ne pahasına huzurumuzda olduğunu, işçilerin üzerinde durduğu iskelelerin odunun nereden geldiğini, yani insan üretiminin pek de odaklanmadığımız yüzü doğa tahribatını inceleyeceğiz.

Arkeoloji:  ̶İ̶n̶s̶a̶n̶ ̶v̶e̶ ̶Ç̶e̶v̶r̶e̶  Çevre ve İnsan 

Arkeoloji disiplininin ortaya koyduğu yeni yaklaşımlar çerçevesinde, zihinsel yatkınlığımız olan insanmerkezcilik çıkmazına girmeden, medeniyet, hatta ve hatta insan, ne demektir sorusunu çevre ile kurduğumuz ilişki bakımından inceleyeceğiz. Esasında bu inceleme ile, Priene veya Efes’in değil dilimize yeni girip her telden ideolojinin merkezine oturmuş sürdürülebilirlik mevhumunun arkeolojisini araştırmak niyetindeyiz. Nitekim, günümüzde üretimimizin boyutuna paralel bütün Dünya’yı çevreleyen sorunlar, geçmişte daha küçük coğrafi ölçeklerde aynı vehamet ile insanoğlunun karşısındaydı. Atalarımızın binlerce yıl önce arşınladığı yollar, eminiz ki, onların bulduğu çözümlere kulak kabartmak konusunda eğitici olacaktır.

Arkhé standardı

Modern öncesi insanın doğayı ve doğa tahribatını anlama biçimlerini, çevresini ve çevresiyle kurduğu ilişkiyi, medeniyeti ve medeniyet anlayışını aramaya yönelik çıkacağımız bu yolculukta tabi ki sizleri Şirince köyüne bir üniversite amfisinde göreceğiniz derslere katılmanız için davet etmiyoruz. Nitekim derslerimizin -bir kısmını- Efes ve Priene’nin gerçek amfitiyatrolarında işleyeceğiz. Eğitmenlerimiz ve katılımcılarımızın dikkatli gözleri çevremizin eski taşlarını dekor olmaktan çıkaracak, doğru sorular eşliğinde, geç Antikite’nin metropollerinden Efes bize elit kültürünün sırlarını fısıldayacak. Model kent Priene ise iki bin yıl öncesinin gündelik yaşamını bize açık edecek.

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.