Kamp Süresi

7 gün

Tarih

11 - 18 Haziran 2022

Arkeoloji

Takdim

Köyümüzün yakın çevremizi süsleyen megalitler Arkhé Projesi’nde merak hissinin büyüsüyle toplanmış yüzlerce gencin bir numaralı gizemiydi. Bu taşları anlamak uğruna bu yörede yetişmiş bizim gibi belki de binlercesi tarih ve arkeoloji üzerine tutkuyla çalıştı —daha fazlası okyanuslar aşıp İzmir’e geldi. 
Ilk günümüzden bu yana düzenlediğimiz altıncı arkeoloji programında birkaç tonluk kayaları binlerce kilometre öteden Selçuk’a taşıyan kurumları ve ilişki ağlarını, bu ihtişamlı taşlara son halini veren zanaatkar, işçi, ve mühendisleri, Antik Çağ’ın teknoloji ve yordamlarını değil, bu taşların ne pahasına huzurumuzda olduğunu, işçilerin üzerinde durduğu iskelelerin odunun nereden geldiğini, yani insan üretiminin pek de odaklanmadığımız yüzü doğa tahribatını inceleyeceğiz.

Arkeoloji:  ̶İ̶n̶s̶a̶n̶ ̶v̶e̶ ̶Ç̶e̶v̶r̶e̶  Çevre ve İnsan 

Arkeoloji disiplininin ortaya koyduğu yeni yaklaşımlar çerçevesinde, zihinsel yatkınlığımız olan insanmerkezcilik çıkmazına girmeden, medeniyet, hatta ve hatta insan, ne demektir sorusunu çevre ile kurduğumuz ilişki bakımından inceleyeceğiz. Esasında bu inceleme ile, Priene veya Efes’in değil dilimize yeni girip her telden ideolojinin merkezine oturmuş sürdürülebilirlik mevhumunun arkeolojisini araştırmak niyetindeyiz. Nitekim, günümüzde üretimimizin boyutuna paralel bütün Dünya’yı çevreleyen sorunlar, geçmişte daha küçük coğrafi ölçeklerde aynı vehamet ile insanoğlunun karşısındaydı. Atalarımızın binlerce yıl önce arşınladığı yollar, eminiz ki, onların bulduğu çözümlere kulak kabartmak konusunda eğitici olacaktır.

Arkhé standardı

Modern öncesi insanın doğayı ve doğa tahribatını anlama biçimlerini, çevresini ve çevresiyle kurduğu ilişkiyi, medeniyeti ve medeniyet anlayışını aramaya yönelik çıkacağımız bu yolculukta tabi ki sizleri Şirince köyüne bir üniversite amfisinde göreceğiniz derslere katılmanız için davet etmiyoruz. Nitekim derslerimizin -bir kısmını- Efes ve Priene’nin gerçek amfitiyatrolarında işleyeceğiz. Eğitmenlerimiz ve katılımcılarımızın dikkatli gözleri çevremizin eski taşlarını dekor olmaktan çıkaracak, doğru sorular eşliğinde, geç Antikite’nin metropollerinden Efes bize elit kültürünün sırlarını fısıldayacak. Model kent Priene ise iki bin yıl öncesinin gündelik yaşamını bize açık edecek.

Arkhé Köyü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.