Kamp Süresi

7 gün

Tarih

08 - 15 Ağustos 2020

Eğitmenler

4 eğitmen

Antik Çağda Mutfak ve Tarım Kültürleri

Antik Roma’da insanların çerez niyetine ballı tarla faresi yediğini biliyor muydunuz? Veya arıcılığın yüzyıllar boyu sürecek bir felsefi tartışma konusu olduğunu?

İlkini Ağustos 2019’da düzenlediğimiz Antik Çağda Mutfak ve Tarım Kültürleri programı, Arkhé Projesi olarak gerçekleştirdiğimiz en renkli kamp oldu diyebiliriz. Antik yazarlardan yola çıkarak Roma’da sofra adabı ve sosyolojisi dersleri işledik; Antik Yunan köylüsünün gündelik ritmine dönemin insanı gözünden  bir bakış attık; civar şaraphanelerin üzüm bağlarını gezdik ve şarap tadımı yaptık; Romalılar gibi sofralar kurup bu topraklarda iki bin yıldır pişmeyen yemekler hazırladık ve ziyafetler tertip ettik. Hafta boyunca birçok akademik disiplinden (tarihçilik, deneysel arkeoloji, sosyoloji, edebiyat, gastronomi gibi) faydalanarak antik çağda Akdeniz havzasının mutfak kültürlerine ışık tuttuk.

Önümüzdeki yaz ikincisini gerçekleştireceğimiz Antik Çağda Mutfak ve Tarım Kültürleri kampında geçen senekine benzer bir izlence takip edeceğiz. Antik dünyanın ilginç mutfak ve tarım kültürlerini inceleyeceğimiz bu programda metinler kadar atölyelere de yer vereceğiz. Yani toprakta ve mutfakta ellerimizi olabildiğince kirleteceğiz! Ballı fare hazırlamayacağız ama kamp süresince antik çağdan birçok farklı tarifi hocalarımız rehberliğinde soframıza taşıyacağız. Eski yöntemlerle zeytinyağı sıkacağız, şarap tadacağız ve modern tarımın problemlerini antik çağ ışığında tartışacağız.

Dersler esnasında kılıktan kılığa bürünerek bir Roma aristokratının tarım ve bahçecilikle kurduğu ilişkiyi; bir Yunan köylüsünün gündelik yaşam ritmini; şölen adabını, içkisi, müziği ve muhabbet konularıyla ele alarak antik dünyanın ruhuna temas etmeye çalışacağız.

Arkhé Antikçağ Haftası

Antikçağ temalı üç programımızı (Mitoloji, Arkeoloji ve Antik Mutfak) tek bir haftada birleştirdik. Bunu Korona sebebiyle son dakika oluşabilecek aksaklıkları önlemek adına yaptık. Listede ismi geçen eğitmenlerin programa katılamamsı durumunda, oluşacak boşluğu benzer kapsamlı diğer programlarda işlenecek derslerle takviye edeceğiz. Bu üç programdan birine başvuran, üniversite usulü diğer programlardan da ders seçebilecek.

2019 Programından Kareler

Arsen Nişanyan

10 programı var

Detaylar

Müjde Tönbekici

3 programı var

Detaylar

Ali Güveloğlu

3 programı var

Detaylar

Arkhé Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.