Kamp Süresi

6 gün

Tarih

13 - 19 Ağustos 2023

Eğitmenler

4 eğitmen

Antik Çağ Felsefesi Kampı 2023

Antik Yunan metinlerini bugün hâlâ neden okumalıyız? İlk olarak, Antik Yunan felsefesinde dile getirilen sorunsalların güncelliklerini bir biçimde koruduklarını söylemek gerekir. Bu, bir yandan, felsefi sorunsalların tarihselliklerini aşan bir kalıcılığa sahip olmasından; diğer yandan ise en çağdaş düşüncelerin bile, altlarını biraz kazıdığımızda, kendi soybilimlerini içerisinde taşımasından -bu düşüncelerin köklerini Antik Yunan metinlerinde bulmasından- ileri gelir. O halde, bu metinlere yeniden dönmemizi zorunlu kılan iki farklı amaç birbirine zıt iki farklı istikamette seyretmektedir: Antik Yunan metinlerinin tarihselliği aşan zaman-üstü veçheleri ve Batı felsefesine ilişkin güncel metinlerin bu kadim metinlerde köklenen tarihsellikleri. Antik Yunan metinlerinin tüketilemeyen zenginliğine nüfuz etmek ancak birbirinin tersi olan bu iki yönde ilerlemeyi öğrenmekle mümkündür.

Göçebe Düşünce Derneği olarak Arkhe Projesi’nde bu kampta antik metinlerin bu zenginliğine nüfuz etmeyi öğrenebilmek için, başta Platon ve Aristoteles olmak üzere, çeşitli Antik Yunan metinleri üzerinde derinleşmeye çalışacak ve Antik Yunan filozoflarının kendisi dahilinde yazdıkları arka planı anlayabilmek için ise dönemin tarihsel koşullarına ilişkin genel bir çerçeve çizmeyi deneyeceğiz. Böylece bir yandan Kratylos ve Timaios gibi metinlerin yüzeyinde açılan belli çatlaklara yönelerek güncelliğini hâlâ koruyan sorunsallar üzerinde derinleşirken, diğer yandan Antin Yunan dünyasına ilişkin genel bir bakış elde edebileceğiz. 13-19 Ağustos tarihleri arasında, Şirince-Arkhé kampüsünde gerçekleşecek olan bu kampımıza hepiniz davetlisiniz. 

Eğitmenler:

Ahmet Arslan

Chryssi Sidiropoulou

Daniel Wolt

Ekin Dedeoğlu

Not: Eğitmenlerimizden Daniel Wolt’un dersi İngilizce olacaktır.

*Bu programa kaydolduğunuz takdirde aynı hafta gerçekleşecek Toplumsal Hafıza kampının derslerine de katılabilirsiniz. Yaz kampları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Yaz Kampları sayfamızı inceleyebilirsiniz başka sorularınız için: 

info@gocebedusunce.org

+90 5392579886

Ahmet Arslan

3 programı var

Detaylar

Ekin Dedeoğlu

1 programı var

Detaylar

Daniel Wolt

1 programı var

Detaylar

Chryssi Sidiropoulou

1 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.