Eser Öykü Dede

  Eser, 1977 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı’nda başladı. Seçil Akdil’le piyano, Prof. Sayram Akdil’le solfej ve armoni çalıştı. Eğitimi sırasında Ayşegül Sarıca ve Ali Darmar’ın master-kurslarına katıldı. 

  Öğrenciliği boyunca Türkiye’de pek çok solo ve oda müziği konserinde yer aldı. 1998–1999 öğretim yılında öğrenci değişim programı kapsamında İtalya Venedik’teki Benedetto Marcello Konservatuvarı’na devam etti. Venedik’te konserler verdi. 1999’da Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisansını Prof. Zöhrab Adıgüzelzade’yle 2004 yılında tamamladı. Fazıl Say’ın piyano, Michael Aronovich Gotsdiner’in oda müziği master-kurslarına katıldı. 

  Sanatta yeterlik çalışmalarını Burak Basmacıoğlu ve Zöhrab Adıgüzelzade’yle yürüttü. Sanatta yeterlik süresi içinde 2007–2008 akademik yılını Erasmus programı çerçevesinde Avusturya Feldkirch’te Vorarlberger Landeskonservatorium’da geçirdi. Prof. Fuat Kent’le piyano, Allen Smith, Irina Puryshinskaja, Ingeborg Dobozy, Georg Vinciguerra’yla oda müziği ve eşlik çalıştı; çeşitli konserlere katıldı. 2013 yılında İtalya Mantova’daki Lucio Campiani Konservatuvarı’nda masterkurs verdi. “Alban Berg Op. 1 Piyano Sonatı ve Yorum Kılavuzu” başlıklı tezini aynı yıl Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’ne sunarak sanatta yeterlik diplomasını aldı.

  2012 yılında seramikle ilgilenmeye başladı. 2013 ve 2015 yıllarında Selanik'te on günlük sürelerle Hector Mavridis'in atölyesinde çamur tornasıyla ilgili eğitim aldı, bundan sonra çalışmalarını ev-atölyesinde sürdürdü. Mart 2017'den beri Nesin Sanat Köyü'nde seramik ve piyano çalışmalarına devam ediyor.