Behiye Ubuz

1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü (şimdi ki adıyla Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü) Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalından mezun oldu. Sonrasında 1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisansını ve 1996 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde doktorasını Matematik Eğitimi alanında tamamladı. Mayıs 1990 yılından bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Şubat 2021 tarihinden beri Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini sürdürmektedir.

Araştırmaları, kalkülüs, geometri, cebir, kesirler ve ondalık sayılarla bağlantılı birkaç farklı alanı kapsamakta ve özellikle şu konulara odaklanmaktadır: matematiksel düşünme, matematik bilgisi, kanıtlama ve ispatlama, kavramlar, üst biliş, bilişsel talepler, ölçme ve değerlendirme, ve öğrenme ve öğretmen yaklaşımları (drama temelli öğretim, bilgisayar tabanlı öğretim, manipülatifler, problem çözme, proje tabanlı öğrenme ve STEM (Bilim-Teknoloji-Mühendislik ve Matematik).

Araştırmacı olarak matematik eğitimine yaptığı katkının ötesinde, matematik eğitiminde uluslararası iletişim ve iş birliğinin geliştirilmesine ve Türk matematik eğitimi camiasının görünürlüğünün güçlendirilmesine hizmet etti.