fbpx

Hedef kitle: Başvurular herkese açıktır.

Tarih: 24 Ağustos – 31 Ağustos 2019 (Medreseye geliş 24 Ağustos Cumartesi, ayrılık 31 Ağustos Cumartesi)

İçerik: 

Ortadoğu’da Politik İslam Politik İslam hareketinin teorisi, Türkiye ve Mısır’da yayılması
Uluslararası Enerji Politikaları Ülkelerin çıkarlarını şekillendiren enerji kaynaklarının uluslararası ilişkideki rolü
Uluslararası Savunma Sanayi ve Askeri Uluslararası silah ticaretinin politikaya etkisi
Uluslararası Güvenlik Güvenlik kaygısının ülkelerin strateji üzerine etkisi, terörizm
Uluslararası İlişkiler Teorisi Bir bölgeyi etkileyen bir soruna nasıl yaklaşılmalı, çözüme yönelik doğru adım ne olmalı? Realizm, Liberalizm, Marksizm tartışmaları

Küreselleşme özellikle siyaset alanında tarihte daha önce görülmemiş bir ilişkiler ağına neden oldu. İnternet, makineleşmeyle ve petrolle gelen bu yeni dönem politik bir olgunun yorumlanmasında uluslararası aktörlerin önemini arttırdı. Bu yaklaşım son dönemde uluslararası ilişkiler konusunu hiç olmadığı kadar önemli kıldı. Ağustos ayında Şirince’de düzenleyeceğimiz bu kampımızda, güncel örnekler üzerinden Uluslararası İlişkiler disiplinin önemli konularına değineceğiz.  

Bu kamp üniversitede alabileceğiniz herhangi bir derse alışık olmayacağınız bir alternatif sunuyor. Bir hafta sürecek kampımızda günde altı saat ders, akşamları hocalarla sohbetler ve belgesel gösterimlerimiz olacak. Teorinin yanı sıra uluslararası ilişkilerin gerçek hayatta nasıl işlediğini daha iyi anlamak adına, kampımızın üçüncü gününde Uluslararası İlişkiler simülasyonu yapacağız. Suriye iç savaşı konusunda farklı ülkelerin menfaatlerini temsil eden komiteler ilerleyen zamanlarda belirlenecek bir konuyu tartışarak bir anlaşma metni oluşturmaya çalışacaklar.   

Bir haftanızı tamamen uluslararası ilişkiler konusuna ayırarak, bilgilerinizi tazeleyebilir, eve döndüğünüzde sizi haftalarca meşgul edecek sayfalarca notlarınız olabilir. 

Sosyal Bilimler Kampüsü Olarak Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Şirince’de Nesin Matematik Köyü’ne komşu olan bir alanda. Bu yıl Arché olarak Medrese’de Ağustos ayı boyunca sosyal bilimler üzerine yazokulları düzenleyeceğiz. Arkeolojiden antik tarıma, ekonomiden siyasete birçok program eş zamanlı yapılacak. Disiplinlerarası diyalogu canlandıracağını düşündüğümüz bu gelişme bizi oldukça heyecanlandırıyor. Aşağıda Medrese’den birkaç fotoğraf görebilirsiniz.

Hocalar:

Prof. Fuat Keyman (Sabancı Üni.)

Prof. Özlem Tür (Odtü)

Onur Kara (King’s College London)

Dr. Tankut Öztaş (King’s College London)

Prof. Sıtkı Egeli (İzmirUE)

*Program ve katılacak eğitmenler kamp süresi yaklaştıkça değişebilir.

14/18 kişilik paylaşımlı oda1350

4 kişilik paylaşımlı oda
1550
Medrese çadırı 1150
Şahsi Çadır 950
Tek kişilik oda 2050
Çift kişilik oda 1730

Fiyatlara bir haftalık kalacak yer, 4 öğün yemek, sınırsız çay ve su dahildir.%d blogcu bunu beğendi: