Sık Sorulan Sorular

1- Arkhé kimin? Siz kimsiniz?

Arkhé Projesi, herhangi bir kurum, grup ya da şirket tarafından fonlanmıyor. Yaz okullarımızın yapılabilmesinin tek sebebi katılımcılarımızın gösterdiği ilgi. Bu durum aynı zamanda bağımsızlığımızın kaynağı. Projenin ardında 21 kişilik bir ekip var. Bu kişilerin tamamı çeşitli üniversitelerde öğrenciler. Bir arada olmamızın sebebi, Arkhé’nin güttüğü eğitim anlayışına inanıyor olmamız. İstisnasız hepimiz, Şirince’de yaz okullarında tanıştık. Başlangıçta bir avuç kişiden oluşan Arkhé de böylece büyüdü.

2- Yaz okullarında dersler nasıl oluyor?

Programdan programa değişmekle birlikte, çoğu yaz okulunda haftanın 6 günü ders ve tartışma oluyor. Kalan 1 gün ise tatile ayrılıyor. Dersler genellikle iki seansa ayrılıyor, ve sabah ve öğleden sonra şeklinde işleniyor. Derslerde hocalarımız konunun genel hatlarını, kendi bakış açılarını, pek duyulmamış bazı yaklaşımları anlatabiliyor, bu kısmı Arkhé ekibi ve hocalarımız arasında planlanıyor. Çoğu yaz okulunda katılımcıların tartışması, sorular sorması ve cevaplaması teşvik ediliyor. Genellikle günün 6 saati ders ve tartışmaya ayrılıyor.

3- Of, ders saati çokmuş, sıkıntıdan ölmez miyim?

Sitenin neredeyse her köşesinde vurgulamaya çalıştığımız gibi, Arkhé’de gittiğimiz okullardan farklı bir şey yapmaya çalışıyoruz. 6 yıldır yaz sıcağında gelip ders dinleyen yüzlerce öğrenci de bunu başardığımıza dair bir işaret olarak yorumluyoruz. Derslerin amacı sınıfı geçmek, iyi not almak ya da ortalama yükseltmek olmadığından, ve gelen hocalarla dirsek teması kurabiliyor olduğunuzdan, bunun sizin için de bambaşka bir eğitim deneyimi olacağını umuyoruz.