Roma Hukuku Kampı

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

Tarih: 28 Temmuz- 4 Ağustos 2018

Yer: Tiyatro Medresesi, Şirince, İzmir

KonuTürkiye ve Avrupa hukuk sisteminin köklerinin dayandığı Roma hukukuna bir hafta boyunca alanında uzman hocalarla beraber odaklanacağız. Her gün sabah ve akşam üçer saatten iki oturum yapacak olup gün ortası ve akşamları ek oturumlar ile tartışma ortamlarıyla öğrencilerin aktif katılımının sağlandığı dersler düzenleyeceğiz.

Lisans eğitimi süresince ufak bir kısmının aktarılabildiği Roma hukukuna farklı bir bakış açısı getirerek, Roma öncesi Yunan hukuku ve adalet kavramından başlayarak Roma hukukunun kökenlerine ineceğiz.  Kıta Avrupa’sının ve ABD Hukukunun güncel hukuk sistemleri üzerindeki izleri, Roma’nın sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasi dinamikleri ve bu durumların hukuk ile etkileşimleri, sözlü anlaşmalardan yazılı kanunlara geçişleri kapsayan geniş bir çerçeve çizmeyi hedefliyoruz. O dönem toplumunun yapı taşı ‘’aile’’ kavramının toplumsal cinsiyet perspektifinden görünümünü inceleyecek, Antik Roma’daki patronaj, Roma monarşisi, Ceasarism  ve Roma hukukunun düşünsel içeriği, Roma’daki cinsel suçlar ve bunların yaptırımlarına kadar uzanacak, ‘’Humanitas’’, ‘’Auctoritas’’, ‘’Fides’’ kavramları açılarak o dönem toplumun değer ilkeleri ve hukukunun temel prensipleri üzerinde durulacak ufuk açıcı bir hafta geçirmeyi planlıyoruz. Roma’yı anlama çabamızı, dönemin önemli düşünür ve devlet adamı Cicero’yu inceleyerek daha güçlü bir hale getireceğiz.

Hukuk lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olacak kampımıza, hukuk okumak isteyen lise öğrencileri de gerekli okumaları yaptıkları takdirde, kendilerine bir hukuk lisansı deneyimi kazandırabilecek bu kampa katılabilirler.  

Kampa katılacak eğitimciler ve verecekleri derslerin konu başlıkları şöyle;

Prof. Dr. Diler Tamer ;     

 1. Roma’da Cinsel Suçlar ve Uygulanan Yaptırımlar    
 2. Roma Hukukunda ‘’Humanitas’’, ‘’Auctoritas’’, ve ‘’Fides’’ Kavramlarının Yeri ve Önemi

Prof.Dr. Tansu Açık;

 1. Roma Öncesi Yunan Hukuku ve Adalet Kavramı

Dr. Öğr. Üy. İpek Sevda Söğüt;

 1. Toplumsal Cinsiyet Perspektifinde Roma Ailesi
 2. Antik Roma’da Siyasal Kayırmacılık/Patronaj
 3. Roma Monarşisi ve Caesarism
 4. Roma Hukukunun Düşünsel İçeriği

Cengiz Çevik;

 1. Cicero ve Roma Hukuku

Mengü Acun

 1. ABD Hukuku Üzerine Roma Hukuku Yeri ve Önemi

Dr. Öğr. Üy. Duygu Özer Sarıtaş

 1. Antik Çağ’da Romalı olmak
 2. Populus Romanus örgütlenmesi 
 3. Roma Vergi Sistemi

Artun Mimar

 1. Roma Hukuku ve Anakronizm

Kontenjan: 25 kişi

Ücret: Günde dört öğün yemek-konaklama ve dersler dahil tüm haftalık ücretler: Öğrenci: 895 TL, Normal: 995 TL (Ücretler ve Medrese’de yaşam hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın)

Seçim: Kişinin kendisini tanıtacağı ve bu kampla neden ilgilendiğini açıklayacağı yaklaşık 300 kelimelik yazısını göz önüne alarak seçim yapacağız.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

sorularınız için : archeprojesi@gmail.com

 

roma-hukuku-kampı-1.jpg