Tarih: 19-26 Ağustos 2018 (19 Ağustos geliş, 26 Ağustos ayrılış)

Yer: Tiyatro Medresesi, Şirince

Kontenjan: 20 kişi

Ücret: 995 tl

Hedef kitle: Başvurular herkese açıktır ancak üniversite öğrencileri önceliğimizdir.

Seçim: Kişinin kendisini tanıtacağı ve milliyetçiliğin hayatı üzerine yansımalarını anlatacağı yaklaşık 300 kelimelik bir yazı.

Konu: Arché Projesi olarak gündelik hayatımızda etrafımızı oldukça yoğun bir biçimde saran milliyetçilik olgusunu çeşitli perspektiflerden inceleyeceğiz, öte yandan milliyetçiliğe -ve milliyetçilere- dair alandaki pratik tartışmadan sıyrılıp, biraz daha kuramsal bir metot izleyeceğiz.

Bu bağlamda, milliyetçilik çalışmalarında baskın ekoller incelenecek: Türk millet inşası bu ekoller ile anlamlandırılacak; ardından ise günümüzde milliyetçiliğin kazandığı yeni çehre analiz edilecek. Milliyetçiliğin psikoloji ile ilişkisi üzerinden, toplumsal kitlelerden bağımsız olarak birey için ne mana ifade ettiği konuşulacak. Millet aidiyetinin sınırları, bu aidiyetlerin nasıl çatışmalara yol açtığı ve çatışmalar içerisinde nasıl şekillendiği, ve bu spesifik konuda Kürt-Türk sorunu irdelenecek.

Kampın 5 gününde medresede dersler olacak, yoğun programdan ötürü Perşembe tatili veremeyeceğiz. Günde yaklaşık 6-8 saat ders işlenecek. Akşam saatlerinde ise, çeşitli sosyal etkinlikler yapacağız.

Hocalarımız:
Mesut Yeğen (Şehir Üniversitesi)
Elçin Aktoprak (Ankara Üniversitesi)
Emel Akçalı (Swansea University)
Melek Göregenli (Ege Üniversitesi)

Başvuru Formu:

%d blogcu bunu beğendi: