Kamp Süresi

5 Gün

Tarih

27-31 Ağustos

Eğitmenler

4 Eğitmen

Zeytincilik Kampı

Zeytinin üretimini, kimyasını ve tarihini ele alacağımız farklı disiplinlerden eğitmenlerin katılacağı bu kampta zeytinciliğe başlamayı düşünenleri, yıllardır zeytincilikle uğraşanları ve güncel sürdürülebilir üretim yöntemlerini, farklı bakış açılarını ve konunun tarihini öğrenmek ve damak hassasiyetini geliştirmek isteyenleri zeytin üzerine uzmanlaşmış kişilerle bir araya getireceğiz. Teorik ve akademik derslerin yanında üretim tesislerini, zeytinlikleri ve zeytinyağı üretiminin ilk başladığı Klazomenai Antik Kentini gezeceğiz. Antik çağlarda yapılan zeytinyağlı yemekleri denediğimiz farklı üreticilerden zeytinyağlarını tattığımız atölyeler gerçekleştireceğiz. Kampımızı tarihi dokusu, mimari ile ünlü Şirince’deki bir zeytinlikte kurmaya başladığımız Arkhe Kampüsü’nde gerçekleştireceğiz. 

Eğitmenler:

Ahmet Uhri
-Zeytin ve zeytinyağının kültür tarihindeki yeri, uygarlık yaratan bitkilerin ilki zeytin
Aykut Uçar
-Kadim Üretim Havzaları, doğayla uyumlu tarımsal üretim teknikleri ve Kadim Üretim Havzaları'nda zeytin ormanları
Elif Koparal
-MÖ 6. yüzyıla tarihlenen zeytinyağı işliği tanımlanabilen en eski zeytinyağı üretim tesisi Klazomenai kazıları ve Antik Çağ'da zeytinyağı üretimi
Zeynep Delen
-Zeytin neden özel bir ağaç, büyümek için nelere ihtiyacı var? Zeytinin yağı nasıl çıkarılıyor, yağın kalitesini belirlemek için kullanılan standartlar neler? Zeytinyağında kusur varsa tespit edebilir miyiz? Zeytin neden acıdır? Boğazımızı yakıp öksürten zeytinyağı neden çok pahalı oluyor? Zeytinyağı neden sağlıklıdır? Çevremizdeki zeytin ağaçlarının farkında mıyız, zeytincilerle beraber taşıdığımız kültürel mirası koruma ve geliştirme sorumluluğunun farkında mıyız, biz neler yapabiliriz?  
Zeytinlikte dolaşarak, zeytine dokunarak, yağını çıkararak, hayatını zeytinden kazanan insanlarla konuşarak gerçekleştireceğimiz bu modülde bu tür sorulardan başlayarak tartışacağız, sohbet edeceğiz. Basit deneyler yapacağız, zeytinyağı tadacağız, molekül modelleriyle oynayarak zeytinyağının başına gelen kimyasal olayları en basit şekilde görünür, anlaşılır kılmaya çalışacağız.

Program:

27 Ağustos günü kampüse varacağız ve akşam yemeği sonrası bir tanışma toplantısı yapacağız ilk oturumumuz 28 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00'da olacak. Cumartesi ve pazar günü Şirince'de dersler ve atölyeler olacak. 30 Ağustos Pazartesi günü Klazomenai Antik Kenti ve Köstem Zeytinyağı Müzesini gezeceğiz. 31 Ağustos günü kamptan ayrılacağız. Detaylı program başvurunuz sonrasında gönderilecektir. 

Kampın ders içerikleri katılacak diğer eğitmenlerle beraber detaylandırılacaktır. 

Başvuru için tıklayınız

Detaylı bilgi veya başka sorularınız için:

Ege Polat: 05392579886 

arkhefelsefe@gmail.com

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Ücretlere üç öğün yemek ve temel ihtiyaçlar dahildir.Ücret
Kendi Çadırınız800
Arkhe Çadırı950(Yatak, battaniye ve yastık mevcut, nevresim takımını sizin getirmeniz gerekiyor)
İki Kişilik Oda-Kontenjanlar doldu-
Tek Kişilik Oda-Kontenjanlar doldu-
OtelCivar otellerde konaklama seçenekleri için lütfen iletişime geçin: 05392579886 egepolat17@gmail.com
Ücretlere üç öğün yemek ve temel ihtiyaçlar dahildir.