Kamp Süresi

1 Hafta

Tarih

24-31 Ağustos 2019

Uluslararası İlişkiler Yazokulu

Ortadoğu’da Politik İslamPolitik İslam hareketinin teorisi, Türkiye ve Mısır’da yayılmasıUluslararası Enerji PolitikalarıÜlkelerin çıkarlarını şekillendiren enerji kaynaklarının uluslararası ilişkideki rolüUluslararası Savunma Sanayi ve AskeriUluslararası silah ticaretinin politikaya etkisiUluslararası GüvenlikGüvenlik kaygısının ülkelerin strateji üzerine etkisi, terörizmUluslararası İlişkiler TeorisiBir bölgeyi etkileyen bir soruna nasıl yaklaşılmalı, çözüme yönelik doğru adım ne olmalı? Realizm, Liberalizm, Marksizm tartışmaları

Küreselleşme özellikle siyaset alanında tarihte daha önce görülmemiş bir ilişkiler ağına neden oldu. İnternet, makineleşmeyle ve petrolle gelen bu yeni dönem politik bir olgunun yorumlanmasında uluslararası aktörlerin önemini arttırdı. Bu yaklaşım son dönemde uluslararası ilişkiler konusunu hiç olmadığı kadar önemli kıldı. Ağustos ayında Şirince’de düzenleyeceğimiz bu kampımızda, güncel örnekler üzerinden Uluslararası İlişkiler disiplinin önemli konularına değineceğiz.  

Bu kamp üniversitede alabileceğiniz herhangi bir derse alışık olmayacağınız bir alternatif sunuyor. Bir hafta sürecek kampımızda günde altı saat ders, akşamları hocalarla sohbetler ve belgesel gösterimlerimiz olacak. Teorinin yanı sıra uluslararası ilişkilerin gerçek hayatta nasıl işlediğini daha iyi anlamak adına, kampımızın üçüncü gününde Uluslararası İlişkiler simülasyonu yapacağız. Suriye iç savaşı konusunda farklı ülkelerin menfaatlerini temsil eden komiteler ilerleyen zamanlarda belirlenecek bir konuyu tartışarak bir anlaşma metni oluşturmaya çalışacaklar.   

Bir haftanızı tamamen uluslararası ilişkiler konusuna ayırarak, bilgilerinizi tazeleyebilir, eve döndüğünüzde sizi haftalarca meşgul edecek sayfalarca notlarınız olabilir. 

Sosyal Bilimler Kampüsü Olarak Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Şirince’de Nesin Matematik Köyü’ne komşu olan bir alanda. Bu yıl Arché olarak Medrese’de Ağustos ayı boyunca sosyal bilimler üzerine yazokulları düzenleyeceğiz. Arkeolojiden antik tarıma, ekonomiden siyasete birçok program eş zamanlı yapılacak. Disiplinlerarası diyalogu canlandıracağını düşündüğümüz bu gelişme bizi oldukça heyecanlandırıyor. Aşağıda Medrese’den birkaç fotoğraf görebilirsiniz.

Hocalarımız:

Dr. Sıtkı Egeli (İzmir Ekonomi Üniversitesi)- Büyük Strateji, Strateji, İhtiyaçlar Bağlamında Silahlanma; Savunma Teknolojisi ve Savunma Sanayii: Türkiye örneği  

Prof. Özlem Tür (Odtü)- Ortadoğu’da Güvenlik ve Ideoloji

Dr. Metin Gürcan- “15 Temmuz’dan Üç Yıl Sonra:  Nasıl Bir Ordu? Nasıl bir sivil-asker ilişkileri? Nasıl bir dönüşüm?” ; “Türkiye’nin Terörle Mücadelesi: Mevcut Durum, Riskler ve Başlıca Trendler”

Model Birleşmiş Milletler Simülasyonu: Yağız Alp Tekin (London School of Economics)

*Ders ve atölye saatleri günün koşullarına göre değişebilir.

Tiyatro Medresesi