Kamp Süresi

6 Gün

Tarih

26 Temmuz-2 Ağustos 2021

Teorik Fiziğe Giriş

Arkhe’de bu yaz fizik biliminin en küstah altdalıyla uğraşacağımız yoğun bir hafta planladık. 2400 yıllık tarihiyle teorik fiziğin geçmişine ve geleceğine dair çıkarımlarda bulunmaya çalışacağız. Parçacık fiziği, görelilik ve kuantum mekaniği çerçevesinde gerçekleştireceğimiz derslerimizde katılımcılarımızın teorik fiziğin fenomenlerine vakıf olmalarını amaçlıyoruz. Teorik fiziğin yanı sıra günümüzdeki son gelişmelere ve zamanında evrenin işleyişi hakkında ortaya atılmış çığır açıcı teorilere de değineceğimiz Arkhe’de, alternatif bir eğitim modelinin ütopyasında, yapılacak sohbetleri heyecanla bekliyoruz. 

EGİTMENLER

Prof Dr Altuğ Özpineci / ODTÜ Fizik

Doç.Dr. İbrahim Alper DİZDAR / İstanbul Üniversitesi

Arkhé Kampüsü

Şirince Köyünün eğitim vadisinde Sosyal ve Beşerî Bilimlere adanmış bağımsız bir akademik kampüs.

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde kabuğuna sığamadı ve yanda 13 dönüm bir zeytinliğe taşındı. Burada 80 kişinin birbirini rahatsız etmeden konaklayabileceği, çalışabileceği ve tartışabileceği akademik bir ortam inşa ediyoruz.

Arkaik çağ tiyatrolarını andıran bir amfimiz; üst katını yatakhane, alt katını kütüphane ve derslik olarak kullandığımız ana binamız; eski usul köy kahvelerini andıran bir yemekhanemiz hazır durumda. İnsanı kucaklayan bahçelerimiz, 150 adet zeytin ağacımız ve ufukta deniz manzarasına hâkim açık dersliğimiz var.

Hoca evlerimiz ve yel değirmenimizin inşaatına da bu yazdan sonra başlayacağız.

Kampüsün size sunacakları; başta mutlak huzur – göz alabildiğince doğa içinde, motor ve trafik gürültüsü yerine kuş ve cırcır böceği sesine uyanmanın verdiği olağanüstü his. Yanı sıra, Türkiye’nin kendi alanlarında en yetkin hocalarından alacağınız ufuk açıcı dersler ve bu dersleri takip eden sonsuz Sokratik tartışmalar.

Ve tabii karşılaşacağınız en çarpıcı manzara, yazını bir tatil beldesinde geçirmek yerine dağın başında fikir çarpıştıran heyecan verici gençler.

Şahsi Çadır 1350 TL
Arkhé Çadırı 1450 TL
Paylaşımlı Oda 1650 TL
Tek Kişilik Oda 2850 TL
Çift Kişilik Oda3750 TL