Kamp Süresi

1 Hafta

Tarih

15-22 Temmuz 2021

Eğitmenler

4 Eğitmen

Psikanaliz Kampı

Psikanaliz düşünce sahnesine çıktığı andan itibaren yoğun bir ilginin nesnesi haline gelmiştir. Gerek felsefe, sosyoloji, antropoloji, edebiyat ve hatta teoloji gibi alan dışı itirazlara, gerekse psikolojinin içinden yükselen muhalif seslere rağmen bu ilgi bugün halen sürmektedir. Psikanalizin bu denli çeşitli eleştiri odağını kendi üzerinde toplayabilmesinin gerisinde geleneğin tezlerinin kapsamının genişliği ve derinliği yatmaktadır. Biz de bu kampta okulun temel figürleri olan Freud ve Lacan’ın temel kavramlarının yanı sıra, psikanalitik tezlerin söz gelimi feminizm gibi diğer alanlara olan etkilerini; psikanalizin bugün güncelliğini hangi bakımlardan koruduğunu ve örneğin Deleuze gibi muarızların psikanalitik geleneğe yönelttiği eleştirileri zamanın bir başka aktığı Şirince’de tartışmak istiyoruz.

Barış Engin Aksoy

Başlangıçta Histeri Vardı: Psikanalizi Doğuran Karşılaşma

Psikanalizin doğum ânının Freud’un histeri ile karşılaşması olduğunu söyleyebiliriz. Nedir peki bu âna karşılaşma statüsünü veren, bu ânı bir sarsıntı, bir travma, bir kırılma haline getiren unsur? Histeri karşısında tam olarak neyle karşılaşmıştır Freud? Onu yeni bir “bilim” icat etmeye kadar götüren ne olmuştur? Ne olduğunu unutmuş bir beden, diyebiliriz: histerik beden kendisinin ne tür bir varlık olduğunu, ontolojisini unutmuş görünen bir bedendir. Neler yapabileceğini, neler yapamayacağını, sınırlarını, uyması gereken kuralları büsbütün göz ardı etmeye başlamış, anatomisini dahi unutabilen bir beden. Haddini bilmeyen, söz dinlemeyen, yaramaz bir beden. Bedenin zihnin etkisine açık olduğu, yani zihin-beden ilişkisinin çift yönlü olduğu düşüncesi değildir burada söz konusu olan (bu düşüncenin yeni bir tarafı yoktur zaten, Antik Yunan’a kadar götürülebilir); bedenin beden gibi, maddenin madde gibi davranmaktan çıkması, bunun mümkün olmasıdır Freud’u afallatan. Aradan geçen yüz yirmi küsür yıla rağmen, bu beden, Freud’un karşılaştığı beden (ve dolayısıyla psikanaliz) bugün halen bizimle karşılaşmayı bekliyor olabilir mi? Bu sorunun peşinden gitmeye çalışacağım.

Mehmet Cengiz Güleç
Bu seminerde Freud'un yeniden gündeme getirdiği Oedipus mitinin psikanaliz için anlama geldiğini tartışacağız. :Oidupus kompleksi sadece bir mit (efsane) mi ? Oidupus bize insanın hakikatı hakkında neler söylüyor?

Nami Başer 
Psikanalizin temel kavramları
Bu giriş dersinde psikanalizin belli başlı figürlerine illişkin kavramların ne anlama geldiğini ele alacağız ve psikanaliz tarihinin genel bir çerçevesini çizeceğiz. 

Sibel Halfon

Donald W. Winnicott ve Nesne İlişkileri Kuramı
İngiliz nesne ilişkileri okulu psikanalitik düşüncenin odağını dürtüler ve iç çatışmalardan özdeşleşme ve karşılıklı ilişkilere taşımıştır. Bu okulun en önemli isimlerinden Donald W. Winnicott’a göre kendilik hiçbir zaman kelimelerle çözülemeyecek paradokslardan oluşur. Winnicott adeta şiirsel fakat enigmatik bir dille bunlara ışık tutar. Winnicott’a göre başta bütünleşmiş bir kendilik yoktur. Gerçek kendilik annenin eş duyumlu aynamaları sayesinde zamanla kazanılır; var olmaktan fazlasıdır. Bebek annede kendini bulamadığında aynasız kalır; ego bölünür, sahte kendilik yerini alır; daha ağır durumlarda yok olma tehlikesi belirir. Yaratıcılık bir kendilik arayışıdır. Yaratıcı düşünce, rüyalar, oyun ve kültür potansiyel bir geçiş alanında gerçekleşir; burası ne tamamen iç dünyadadır, ne de dış gerçeklikte… Biz de bu seminerde Winnicott’un yaratıcı pratiğini keşfedeceğiz.

Başvurunuz sonrasında okuma listesi ve ders programı gönderilecektir. 

Erken kayıt indiriminden yararlanmak ve sınırlı sayıdaki kontenjan dolmadan kaydınızı kesinleştirmek için başvurunuzu tamamlamanızı öneririz.

 Başvuru için tıklayın

Detaylı bilgi veya başka sorularınız için:

Ege Polat: 5392579886 

arkhefelsefe@gmail.com

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Kendi Çadırınız1350
Arkhe Çadırı1550(Yatak, battaniye ve yastık mevcut, nevresim takımını sizin getirmeniz gerekiyor)
İki ya da tek kişilik odalar:-Kontenjanlar doldu-Civar otellerde konaklama seçenekleri için lütfen iletişime geçin: 5392579886 egepolat17@gmail.com
*Ücretlere hafta boyunca üç öğün yemek, eğitim, konaklama ve temel ihtiyaçlar dahildir.