Kamp Süresi

Altı Gün

Tarih

17-22 Mayıs 2021

Eğitmenler

1 Eğitmen

Ortaçağ ve Rönesans Müziği Atölyesi

Arkhé Müzik Okulu

Arkhé Projesi olarak bundan önce Antik Yunan Müziği temalı bir program gerçekleştirdik. Dönemin müziğini hem teorik olarak hem de toplumsal boyutlarıyla ele aldık, Antik Yunan'ın dünyasında müzik ne anlam ifade ediyordu diye tartıştık. 

Sırada Ortaçağ ve Rönesans Müziği var. Bu alanda dünyanın pek çok ülkesinde konserler ve seminerler veren Ozan Karagöz’ün eğitmenliğinde, Avrupa müziğinin 9. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar olan serüvenine tanık olacağız.

Program İçeriği

Klasik müzik eğitiminde repertuar, genellikle Barok müzik ile başlar. Özellikle son birkaç on yılda artan eski müzik hareketiyle birlikte, Barok müziğin dönemsel enstrümanlar ve tarihsel bilgilerle icrası tüm dünyada yaygınlaşmış durumda. Bunun için özel orkestralar, okullar ve yarışmalar var. Henüz aynı popülerliği yakalamamış gibi görünse de, aynı trend Barok öncesi müzikler için de geçerli. 

Bu kampta, dünyanın pek çok ülkesinde konserler ve seminerler veren Ozan Karagöz’ün eğitmenliğinde, Avrupa müziğinin 9. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar olan serüvenine tanık olacağız. Gregoryen ezgileri bize kamp boyu eşlik edecek, birlikte söyleyip analiz edeceğiz. Polifoninin doğuşuna yakından bakıp, ilerleyen yüzyıllarda izlediği yolları, yine birlikte söyleyerek inceleyeceğiz. Orijinal notasyonu öğreneceğiz, kaligrafi ve rönesans dansı gibi etkinliklerle günlerimiz daha da renklenecek.

Ayrıca kitabi klişeleri bir kenara bırakarak, sözgelimi, “Ortaçağ aydınlığı”nı ya da “Rönesans teatralliğini” konuşacağız.

Ozan Karagöz

Müzik eğitimine İzmir’de başladı, daha sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda kompozisyon ve müzik teorisi üzerine lisans yaptı. İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis’te eski müzik teorisi ve kompozisyonu ve ortaçağlar-rönesans şarkıcılığı alanlarında yüksek lisans yaptı. Dönemsel enstrümanlar, danslar ve eski Avrupa dilleri üzerine çalıştı. Şarkıcı ve/veya dansçı olarak Compagnie Renaidanse, Huelgas Ensemble, Leones, Canto Coronato, Rumorum gibi belli alanlarda uzmanlaşmış gruplarla pek çok ülkede konserlere ve festivallere katıldı. Schola Cantorum Basiliensis’te eğitmenlik başta olmak üzere, Sibelius Academy (Helsinki), Universidad Central (Bogotá), Bilkent Üniversitesi (Ankara) gibi uluslararası tanınırlığı olan kurumlarda eski müzik ve dans üzerine kurslar verdi.

Daha detaylı bilgi için: http://ozankaragoz.com/

NOT: Eğitim 17 Mayıs Pazartesi günü başlayıp 22 Mayıs Cumartesi sabahı sona erecektir. Otelde konaklama ise 16 Mayıs Pazar gecesi başlayıp, 22 Mayıs Cumartesi gecesini kapsamamaktadır. Tüm fiyatlara hafta boyunca her gün en az üç öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

Kasım 2020 Antik Yunan ve Müzik Programından 

Şahsi Çadır1350 TL
3+ Kişilik Oda1450 TL
Çift Kişilik Oda1850 TL
Tek Kişilik Oda2350 TL