Kamp Süresi

1 Hafta

Tarih

19-26 Ağustos 2021

Eğitmenler

4 Eğitmen

Mekânlar Atölyesi

İçerik

Mekân nedir? Mekânlar nasıl oluşur, daha doğrusu güç ilişkileri (insanlar ve insani olmayan güçler) mekânları nasıl oluşturur? Mekânlar bizleri nasıl oluşturur veya şekillendirir? Yerler nasıl mekân haline gelir (veya gelemez)? Mekanlar nasıl temsil edilir ve bu temsiller bizim mekân algılarımızı nasıl şekillendirir?

Son dönemlerde sıklıkla karşılaşmaya başlasak da mekândan dolayı bakmak dediğimizde sanki alternatif bir bakış açışı geliştiriyoruz gibi bir izlenim oluşuyor. Modern dönemde ilerlemeci, doğrusal zaman üzerinden düşünme biçimi hala hegemonyasını sürdürdüğü için mekânı sanki yeni keşfediyoruz. Halbuki rüyalarımız bile bir yerlerde geçiyor. Olayları mekândan dolayı algılıyor, düşünüp, hayal ediyor ve kurguluyoruz. Bizler atölyemiz boyunca zaten var olan mekân-insan-insan olmayan ilişkilerimize yakından bakıp sorular sorarak farklı mekanlarla ilgili farkındalıklar geliştirmeyi amaçlıyoruz. Walter Benjamin’in “şimdi’nin zamanı” diye tanımladığı tarihsellik anlayışı içinden mekâna yaklaşarak geçmişin izlerini sürme ve gelecekle ilgili kurgular üretme peşinde olacağız.

İşleyiş

Atölyenin ilk dört günü Murat Güvenç, Deniz Gündoğan İbrişim, Ferda Keskin ve Aysim Türkmen mekân üzerine konuşmalar yapacak. Bu konuşmaların bir bölümünde mekanlar popüler kültürde ve entelektüel eserlerde (örneğin Leyla Erbil, Bilge Karasu ve Orhan Pamuk metinlerinde şehir ve Boğaziçi temsilleri, Doris Day ve Rock Hudson’lu Hollywood filmlerinde Amerikan kentleri, Beatles şarkı sözlerinde mahalleler, Chinatown filminde Los Angeles, Körfez filminde post-human flanörün gözünden İzmir vb.) nasıl temsil edilmiş diye bakılacak ve bu temsillerdeki örnekler tartışmaya açılacaktır.

Atölyenin geri kalan üç gününde katılımcılar ilgi alanlarına göre gruplara ayrılacak, konuşulanlar üzerinden beyin fırtınası yapacaklar. Bu süreç içinde katılımcılar ve konuşmacılar gruplarda birlikte proje geliştirecek ve kendi geliştirdikleri projeler üzerinde çalışacaklar. Atölyenin sonunda gruplar projelerini birbirlerine sunarak birlikte değerlendirmeler yapacak ve atölye bitiminde projelerin nasıl geliştirileceğine karar verecekler.

Eğitmenler

Murat Güvenç, mekansallıkların (spatialities) tarih içinde değişen anlamı ile atölyeye başlayacak, “mekansallık nasıl bir kavram”, “mekânın karmaşıklığını nasıl gözden kaçırıyoruz?” sorularıyla atölye boyunca yararlanacağımız kuramsal çerçeveyi çizecektir.

Atölyeye mekanlar tarihi ve kuramları ile başladıktan sonra, Aysim Türkmen mekâna yakından bakma metodu olarak Flanöz / Flanörlük’ten yola çıkarak modern birey ve mekan ilişkilerini anlatacaktır. 19.yy’dan bugüne farklı flanöz/flanörlüklere değinecek ve günümüz neoliberal mekanlarında flanöz/ flanörlük nasıl yapılıyor ve yapılabilir sorularıyla devam edecektir.

Ferda Keskin felsefe tarihinde zaman ve tarih merkezli düşünme biçimine karşı mekân yönelimli düşünmenin nasıl geliştiğini, mekân kavramının toplum ve siyaset felsefesindeki önemini, farklı iktidar modellerinin mekânı nasıl kurduğunu ve kullandığını tartışacaktır. Bu tartışma bağlamında mekânın yeni toplumsal hareketlerdeki (Arap Baharı, meydan eylemleri, müşterekler, vb.) kavramsal ve pratik rolüne dair sorular sorulacaktır.

Deniz Gündoğan İbrişim, çevreci beşeri bilimlerin, insan sonrası kuramların ışığında mekânı ve sakinlerini yeniden nasıl tahayyül edebiliriz sorusundan yola çıkarak insan-sonrası mekân hikayelerinin izini sürecek ve ekokozmopolitan mekan temsillerini ve imkanlarını tartışmaya açacaktır. Günümüzün en kritik tartışması ekolojik farkındalık aracılığıyla mekân tartışmasını genişletecektir.

Not: Ücretlere her gün en az üç öğün yemek, konaklama ve dersler dahildir. 

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:20’de. Saat 9:00’a kadar her 20 dakikada bir, 09:00’dan 16:00’a kadar her 30 dakikada bir, 16:00’dan 18:20’ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirince’den Selçuk’a ilk otobüs 07:40’da. Saat 07:40’tan 19:00’a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Şahsi Çadır1550 TL
Arkhe Çadırı1650 TL
Paylaşımlı Oda1850 TL
Tek Kişilik Oda2950 TL
Çift Kişilik Oda3950 TL
Tüm ücretlere 7 gecelik konaklama, günlük 3 öğün yemek ve dersler dahildir.