Kamp Süresi

7 Gün

Tarih

5-12 Ağustos

Eğitmenler

10 Eğitmen

Kötülük Karşısında Felsefe

Bir bakıma kötülük ile başlar her şey.

İnsan o olmadan cennetten kovulamazdı çünkü. Gören herkes tanıklık etmiştir ki; Habil, Kabil’den her bakımdan daha iyi ve güçlüydü.Y ine de Kabil, kardeşi Habil’i uykuda öldürdü.

Tarihin ilk cinayetiydi bu. “Bütün cinayetler bayağı değildir ama her bayağılık cinayettir.” diyen Oscar Wilde, cinayet olduğu için değil; bayağılık apaçık ortada olduğu için karşı çıkardı herhalde bu işe.

Oysa zaten “eğer siz hiç günah işlemeseydiniz; sizi yok eder yerinize günah işleyen yeni bir nesil getirirdim.” denmemiş midir? Kim kaçabilir ki, günahtan? Yusuf’u kuyuya atanlar mı? Maria Magdelena’yı taşlamak üzereyken, İsa’nın “İlk taşı, hiç günah işlememiş olanınız atsın!” sözü üzerine ellerindeki taşı yere bırakanlar mı?

Peki Tanrı varsa, bu dünyada kötülük nasıl olabiliyor?

Hangi düşünme stili, bu ikisini bizim için bir araya getirebilir?

Biz de bu program boyunca masallardan dine, bilimden felsefeye, psikolojiden sinemaya, yabancı düşmanlığından politik kötülüklere, tiyatrodan pandemiye, tarihten post moderne kadar çok yönlü bir şekilde ele alıp tartışacağız kötülüğün hallerini… Gündelik hayatı felsefeleştirip, felsefeyi gündelik hayatın içine sokarak…

Eğitmenler

Aydan Demirkuş, Burak Bakır, Devrim Sezer, Ferda Keskin, M. Ertan Kardeş, Mehmet Salim Şirin, Nurcan Sonuç, Okan Uzelli, Sevil Kuvan, Tolga Yıldız

Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:40'da. Akşam 20.20'ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirinceden de ilk minibus 7:20’de. Selçuk'a son kalkış 21.00'ı bulabiliyor. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Şahsi Çadır1550 TL
Arkhe Çadırı1650 TL
Paylaşımlı Oda1850 TL
Tek Kişilik Oda2950 TL
Çift Kişilik Oda3950 TL
Tüm ücretlere 7 gecelik konaklama, günlük 3 öğün yemek ve dersler dahildir.