Kamp Süresi

Dört Gün

Tarih

5-9 Ağustos 2021

Eğitmenler

1 Eğitmen

Geleneksel Mimari Teknikleri I : Tadelakt

Geleneksel mimari tekniklerinin modern dünyada yaşatılabilmesi ve farklı uygulama alanlarına taşınabilmesi amacıyla bir dizi atölye gerçekleştireceğiz. 

Bu atölyelerin ilkinde ‘tadelakt’ sıva tekniğini Fas’tan Arkhé kampüsüne taşıyoruz. Tadelakt sıvasını daha önce hiç duymamış iseniz, sebebi Türkiye’de pek karşımıza çıkmıyor oluşu. Ancak tadelakt, özellikle Fas'ta ve komşu ülkelerde konak mimarisinde ve hamamlarda yüzlerce yıldır uygulanan bir teknik. Uygulama yalnızca parlak ve yumuşak bir görüntü sağlamıyor, aynı zamanda su geçirmiyor, doğal materyallerden elde ediliyor ve kolayca şekil verilebiliyor. Ancak tadelakt sıva tekniğinden doğru ve estetik bir şekilde faydalanabilmek için yumuşak, parlak ve pürüzsüz bir bitiş elde edebilmenin püf noktalarından haberdar olmak gerekiyor. Bu püf noktaların uygulanabilmesi, aletlerin ve doğal malzemelerin ince işçilik ve sabırla kullanılmasından geçiyor. 

Atölye boyunca, sabah ve öğleden sonra olmak üzere, her gün, biri teorik, diğeri uygulamalı eğitim olmak üzere iki oturum var. Havanın nispeten daha serin olduğu sabah oturumlarında uygulamalı dersler, sıcak öğle saatlerinde ise gölge bir derslikte tadelakt sıvanın tarihi, Fas mimarisindeki önemi ve yapısı üzerine teorik dersler verilecek ve eğitmenlerimizin belirlediği kaynaklar üzerinden okumalar yapılacak. 

Atölye ücretine konaklama, günde üç öğün yemek ve uygulamalı derslerde kullanılacak malzemeler dahil. 

Tadelakt sıvanın mimari kullanım örneği. 

Tadelakt sıva ile kaplanmış duvar yüzeyi. 

Şirince Köyü, Arkhé Kampüsü https://archeprojesi.com/hakkimizda
Çadır750 TL
Koğuş950 TL
Çift Kişilik Oda1650 TL
Tek Kişilik Oda2100 TL