Kamp Süresi

6 gün

Tarih

16 - 22 Temmuz 2023

Eğitmenler

5 eğitmen

“Başka bir aile mümkün mü?” 

Klasik tanımıyla aile, toplumun en küçük yapı taşı, toplumsal hayata katılımın ilk basamağı. Çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz bu tanım aslında aileyi çok dar bir alana sıkıştırıyor. Hem bu tanımın sınırlılığı hem de gündemi domine eden aile tartışmaları üzerine klasik aileyi sorguladığımız ve alternatif ailelere alan tanıdığımız bir sosyoloji yaz okulu hazırladık. 

Aileyi toplumun temeli olarak tanımlayan bakış açısının kaynağı nedir? Toplum gerçekten özdeş yapı taşlarının bir araya gelmesiyle mi oluşur? Bu tanım, toplumsallaşma serüvenini adeta bir “duvar örme” pratiğiyle eşleştirmez mi? “Güçlü millet”i temsil eden duvarlar, politik ortamın şekillendirdiği özdeş 'aile' bloklarından mı meydana gelir? Yoksa bu, gerçekliğin yerini almış politik bir söylem midir? Duvar ustası veya harç dominant ideolojiler midir? 

Gerçeklik zannettiğimiz sarsılmaz aile mitleri, aslında çok dar bir aile anlayışına tekabül ediyor. Bu yaz okulu boyunca ailenin tarihselliği, klasik aile arketipinin dışında kalan deneyimler ve alternatif aile arayışları üzerine tartışacağız. Muhafazakar/gelenekselleşmiş deneyimlerin dışında kalan ailelerin, yani LGBT aileler, boşanmış kadınlar, çocuksuz çiftler ve daha nicesinin görünür olduğu, klasik aileyi masaya yatırıp başka ailelerin imkanını araştırdığımız "Başka Bir Aile Mümkün Mü?" başlıklı sosyoloji yaz okulunda sizi de Şirince’de, aramızda görmek istiyoruz.

Program hakkındaki sorularınız için:
H. Nurbahar Kurtlu 05454259568
Ulaş Cetemen 05395894170

 

Cenk Özbay

2 programı var

Detaylar

Sare Güneş

1 programı var

Detaylar

Gülçin Con Wright

1 programı var

Detaylar

Ayşe Gündüz

1 programı var

Detaylar

Arkhé Kampüsü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Kendi çadırınız 4.200,00 TL | Öğrenci Fiyatı: 3.700,00 TL
Arkhe çadırı (Yalnızca size) 4.400,00 TL | Öğrenci Fiyatı: 3.900,00 TL
Yatakhane (6-8 kişilik) 5.400,00 TL | Öğrenci Fiyatı: 4.900,00 TL
Konaklamasız 3.900,00 TL | Öğrenci Fiyatı: 3.400,00 TL
Günübirlik katılım 1.700,00 TL | Öğrenci Fiyatı: 1.400,00 TL

*Fiyatlara dersler, üç öğün yemek ve seçili konaklama dahildir. **Fiyatlar başvuruların açıldığı tarihten kapandığı tarihe kadar değişkenlikler gösterebilir.