Kamp Süresi

1 Hafta

Tarih

Temmuz 2021

Arkhe Belgesel Yaz Okulu

Arkhe Belgesel Program

Bizler arkadaş sohbetlerinde güzel hikayeler dinlemekten hoşlanan, hayatı bize sunduğu hikayeleri için yaşayan ve deneyimlerimizi en vurucu şekilde paylaşmaktan mutluluk duyan bir takım arkadaşız. Geçtiğimiz seneler içerisinde bu ilgimizi bir adım daha ileri götürerek, hikayelerimizi daha geniş kitlelerle paylaşmak istediğimize karar verdik.

Anlatım tekniklerinin en etkilisi olan görsel anlatıma duyduğumuz ilgimizi bu yaz organize edeceğimiz Belgesel Yaz Programımızla profesyonel bir aşamaya taşımak istiyoruz. Son 14 senedir belgesel festivalleri düzenleyerek dünyanın dört bir yanındaki hikaye anlatıcılarını bir araya getiren Documentarist ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sayesinde hikaye anlatıcılığının teorik ve teknik detaylarına girip, bol bol çekim ve kurgu alıştırmaları yapacağız. Dersler ve atölyelerin yanı sıra akşamları Documentarist 2021 seçkisini izleyip yönetmenlerle sohbet etme şansı bulacağız. Bir haftalık bu programdan çıkacak fikirlerle, tanışıklıklarla yeni belgesel ekiplerinin kurulmasına vesile olmak istiyoruz.

Örnek bir gün:

10.00-13.00 -   [Ders] veya [Çekim] veya [Gezi] 

13.00-17.00 - Öğle Arası

17.00-20.00 - [Ders] veya [Çekim [Gezi] 

23.00-01.00 - [Film Gösterimi]

Katılımcıların program boyunca aktif öğrenme ve üretme faaliyeti içinde olmalarını arzu ediyoruz Bu yüzden teorik derslerin yanı sıra katılımcıların çekim deneyimi de kazanıp, grup halinde çalışma deneyimi kazanmalarını sağlayacağız. Bu çalışmaların neler olacağını Whatsapp grubumuzda katılımcılarla birlikte belirleyeceğiz. Aklımızdaki bazı etkinlikler:

  • Hikaye anlatımı geceleri
  • Mini Belgesel, Videoessay atölyesi. Ortaya çıkan işler son gün, köyün de katılacağı bir galayla gösterilecek.
  • Çevreye hakim bir rehber eşliğinde haftanın bir günü antik şehir gezisi
  • İnstagram story’si üretme atölyesiyle kurgu deneyimi edinip, kısa hikaye anlatımı denemeleri üzerine çalışacağız. Ortaya çıkacak bu videoları ait olduğu yerden, İnstagram’dan paylaşacağız.
  • Documentarist festival belgeselleri izleme ve yönetmenlerle soru cevap

Katılım Koşulları

  • Konuya duyulan ilginin kısa süreli bir heyecan olmadığını yapılan işlerle göstermek.
  • İyi araştırmacı olmak
  • Başvuru sonrasında program düzenleyicilerle yüzyüze/Skype görüşmesi yapmış olmak.
  • Yaş sınırı ve film üzerine eğitim almış olma zorunluluğu yoktur.

Eğitmenler

Yağız Alp Tekin

Londra’da felsefe ve siyaset üzerine aldığı lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında çeşitli belgeseller ve kısa filmler çekti. Gazetecilik ve belgeselcilik üzerine çeşitli iş deneyimleri oldu.

Daha detaylı bilgi için:

https://www.ygzltkn.com/about

Ali Betil

Columbia Üniversitesi sanat departmanında yönetmenlik ve film yapımcılığı üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Sundance, Berlinale, Venice gibi film festivallerine katılan filmlerde yürütücü yapımcılık yaptı. Aralarında Nobel ödüllü yazar ve Oscar ödüllü aktörlerin de bulunduğu işlerde sektörün farklı alanlarında çalışan sanatçı/yönetmen ve yazarlara danışmanlıkta bulundu.

Arkhé Köyü