Kamp Süresi

15 Gün

Tarih

1-15 Temmuz 2021

Ekonomiye Teknik Bir Giriş

Arche İktisada Teknik Bir Giriş Kampı

İktisada teknik bir giriş yapmak istiyor fakat başlayacak bir kaynak bulamıyor musunuz? Şirince’de iki hafta boyunca Tiyatro Medresesinde sizin gibi iktisat meraklılarıyla yaşamak ister misiniz? O zaman sizi Arche İktisada Giriş Kampı’na bekliyoruz!

1 Temmuz – 15 Temmuz tarihleri arasında Şirince Tiyatro Medresesi’nde iktisat dersleri işleyeceğiz. Saat onda ve saat dörtte üçer saat iktisat dinledikten sonra, akşamları Arche Köyü’ndeki katılımcıların farklı alanlardaki sunumlarını/araştırmalarını dinleme şansına sahip olacaksınız.

Ders Listesi (Güncelleniyor):

Matematiksel Ekonomi Dersleri (2 – 4 Temmuz):

 • Bireyler nasıl karar verir? Firmalar nasıl karar verir?
 • Üretim nasıl yapılır? Verimlilik nedir? Hocalar: Çağacan Değer (Ege Üniversitesi) ve Serdar Sayan (TOBB ETÜ) Kitap: A. C. Chiang – Mathematical Economics
 • Hocalar: Çağacan Değer (Ege Üniversitesi) ve Serdar Sayan (TOBB ETÜ)
 • Kitap: A. C. Chiang – Mathematical Economics

Oyun Teorisi Dersleri (7 – 9 Temmuz):

 • Stratejik kararlar nasıl verilir? Nash dengesi nedir?
 • Suçlunun ikilemi nasıl çözülür? Hoca: Buse Nur Caba (Koç Üniversitesi, Psikoloji ve İktisat ’22) Kitap: L. Koçkesen ve E. Ok - An Introduction to Game Theory
 • Hoca: Buse Nur Caba (Koç Üniversitesi, Psikoloji ve İktisat ’22)
 • Kitap: L. Koçkesen ve E. Ok - An Introduction to Game Theory

Makroekonomi Dersleri (11 – 12 Temmuz):

 • Milli gelir nedir? Enflasyon nedir? Faiz nedir?
 • Bir ülkenin zenginleşirken fakirleşebilir mi? Hoca: Pınar Şentürk (Bilkent Üniversitesi, İktisat ’21 & Trento Üniversitesi, Davranışsal ve Uygulamalı İktisat ’23) Kitap: G. Mankiw - Macroeconomics
 • Hoca: Pınar Şentürk (Bilkent Üniversitesi, İktisat ’21 & Trento Üniversitesi, Davranışsal ve Uygulamalı İktisat ’23)
 • Kitap: G. Mankiw - Macroeconomics

Kazanımlar:

 • Bu yaz okulu sonunda, bir vergi veren olarak okul ortamının sınav etrafında düzenlenmiş ortamından uzakta bir şekilde, çağdaş iktisadi yöntemleri tanıyacaksınız.
 • Bir birey olarak elinizdeki para ile size en uygun tüketimi yapmayı öğreneceksiniz.
 • Bir çalışan olarak zamanınızı iş ve özel hayat arasında nasıl dengeleyebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Bir şirket sahibi olarak karınızı maksimize edecek fiyatı ve üretim seviyesini nasıl belirleyebileceğinizi öğreneceksiniz.
 • Bir merkez bankası başkanı olarak ne kadar para basmanız gerektiğini ve faizi nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz.
 • Bir ekonomi bakanı olarak ne kadar işsizlik ödemesi yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.
Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve geçtiğimiz sene Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde; şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurabilmek için çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, açık havada bulunan dersliklerimizde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. İnşaat esnasında programlarımızı Şirince'nin muhtelif eğitim kurumlarının çatısı altında düzenliyoruz. 

Ulaşım:

OTOBÜSLE:

Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a her 40 dakikada bir otobüs var. İzmir garajından ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Gaziemir’den geçen Selçuk otobüsleri de mevcuttur. Gaziemir’den ilk otobüs 6:55’te, son otobüs 21:20’de. Firmalardan biri Selçuk Efes’tir. (0232 892 39 79).

UÇAKLA:

Uçakla geldikten sonra tren , HAVAŞ veya otobüsle Selçuk'a varabilirsiniz.

HAVAŞ direk havaalanı çıkışından kalkıyor. Ücretler ve kalkış saatleri için tıklayınız.  (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor)

Diğer otobüslere binebilmek için, geçiş güzergahındaki Tansaş’ın yanına gitmeniz gerekiyor. Havaalanı-Tansaş arası taksiyle 5 dakika. Sabah 06:40”tan 20:30’a kadar 40 dakikada bir otobüs var. Otobüs firması: Selçuk Efes (0232 892 39 79).Havalimanından trenle de Selçuk'a ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi aşağıdadır.

TRENLE:

 Havaalanından veya İzmir'den Selçuk’a trenle de ulaşabilirsiniz. İlk önce Tepeköy'e geçip yine indiğiniz istasyona gelen Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekmekte. Sefer saatleri için tıklayınız. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy-Selçuk seferine bakmanız gerekmekte)  Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06.

ÖZEL ARAÇLA:

İzmir’e geldikten sonra, İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşırsınız. Torbalı gişelerini yaklaşık 20 km geçtikten sonra Selçuk gişelerine ve Selçuk yoluna ulaşırsınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz yaklaşık 200 metre ileride solda Şirince yoluna ulaşabilirsiniz. (Şirince tabelasını da görebilirsiniz.)

Şirince’ye Ulaşım

Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:20’de. Saat 9:00’a kadar her 20 dakikada bir, 09:00’dan 16:00’a kadar her 30 dakikada bir, 16:00’dan 18:20’ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirince’den Selçuk’a ilk otobüs 07:40’da. Saat 07:40’tan 19:00’a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 70 lira.

Şirince ile Arkhe arası 800 m. Yürüme mesafesinde. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi girişteki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte bir-iki saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.

Şahsi Çadır 2950 TL
Arkhe Çadırı3250 TL
Paylaşımlı Oda3700 TL
Tek kişilik Oda 5900 TL
Çift kişilik Oda7950 TL