Kamp Süresi

7 gün

Tarih

8 - 15 Ağustos 2020

Eğitmenler

4 Eğitmen

Antik Çağda Mutfak ve Tarım Kültürleri

Antik Roma’da insanların çerez niyetine ballı tarla faresi yediğini biliyor muydunuz? Veya arıcılığın yüzyıllar boyu sürecek bir felsefi tartışma konusu olduğunu?

İlkini Ağustos 2019’da düzenlediğimiz Antik Çağda Mutfak ve Tarım Kültürleri programı, Arkhé Projesi olarak gerçekleştirdiğimiz en renkli kamp oldu diyebiliriz. Antik yazarlardan yola çıkarak Roma’da sofra adabı ve sosyolojisi dersleri işledik; Antik Yunan köylüsünün gündelik ritmine dönemin insanı gözünden  bir bakış attık; civar şaraphanelerin üzüm bağlarını gezdik ve şarap tadımı yaptık; Romalılar gibi sofralar kurup bu topraklarda iki bin yıldır pişmeyen yemekler hazırladık ve ziyafetler tertip ettik. Hafta boyunca birçok akademik disiplinden (tarihçilik, deneysel arkeoloji, sosyoloji, edebiyat, gastronomi gibi) faydalanarak antik çağda Akdeniz havzasının mutfak kültürlerine ışık tuttuk.

Önümüzdeki yaz ikincisini gerçekleştireceğimiz Antik Çağda Mutfak ve Tarım Kültürleri kampında geçen senekine benzer bir izlence takip edeceğiz. Antik dünyanın ilginç mutfak ve tarım kültürlerini inceleyeceğimiz bu programda metinler kadar atölyelere de yer vereceğiz. Yani toprakta ve mutfakta ellerimizi olabildiğince kirleteceğiz! Ballı fare hazırlamayacağız ama kamp süresince antik çağdan birçok farklı tarifi hocalarımız rehberliğinde soframıza taşıyacağız. Eski yöntemlerle zeytinyağı sıkacağız, şarap tadacağız ve modern tarımın problemlerini antik çağ ışığında tartışacağız.

Dersler esnasında kılıktan kılığa bürünerek bir Roma aristokratının tarım ve bahçecilikle kurduğu ilişkiyi; bir Yunan köylüsünün gündelik yaşam ritmini; şölen adabını, içkisi, müziği ve muhabbet konularıyla ele alarak antik dünyanın ruhuna temas etmeye çalışacağız.

Arkhé Antikçağ Haftası

Antikçağ temalı üç programımızı (Mitoloji, Arkeoloji ve Antik Mutfak) tek bir haftada birleştirdik. Bunu Korona sebebiyle son dakika oluşabilecek aksaklıkları önlemek adına yaptık. Listede ismi geçen eğitmenlerin programa katılamamsı durumunda, oluşacak boşluğu benzer kapsamlı diğer programlarda işlenecek derslerle takviye edeceğiz. Bu üç programdan birine başvuran, üniversite usulü diğer programlardan da ders seçebilecek.

2019 Programından Kareler