Tarih

16 Temmuz - 30 Eylül 2023

2023 | Deprem Bölgesi Burs Duyurusu

Arkhé - Deprem Bölgesi için Askıda Eğitim Bursu 

Amaç 

Sivil Düşün Derneği'nin desteğiyle, Türkiye'de yaşanan deprem felaketi sonucunda etkilenen 11 ildeki (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) üniversite öğrencilerinin öğrenme kayıplarını gidermek ve eğitim haklarına erişebilmelerini sağlamak amacıyla Arkhé Kampüsünde düzenlenen programlara katılımlarını desteklemek için bir askıda eğitim bursu sunuyoruz.

Depremin ardından üniversitelerin kapatılmasıyla birlikte öğrencilerin akranlarıyla bir araya gelme ve sosyal etkileşim imkanlarının azalması, onların akademik ve sosyal paylaşım yapabilmeleri için önemli bir engel oluşturmuştur. Bu burs programı, öğrencilerin yaşıtlarıyla birlikte akademik ve sosyal etkileşimde bulunabilecekleri bir ortamda olabilmeleri için 1 haftalık yol, eğitim ve konaklama masraflarını karşılamayı hedeflemektedir.

Burs Şartları 

  • Başvuru formunu doldurmak.

  • Depremden etkilenen 11 ilde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) ikamet ediyor olmak (Başvuru sırasında ikametgah belgenizi yüklemeniz istenecektir)

  • Depremden etkilenen bu illerden birinde üniversite okuyor olmak (Başvuru sırasında öğrenci belgesi istenecektir)

  • 18-25 yaş arasında olmak.

  • Şirince Arkhé Kampüsü’nde gerçekleşecek olan yüzyüze derslere katılım gösterecek olmak.
Arkhé Projesi - Şirince Köyü

Arkhé Projesi 2014 yılında Nesin Matematik Köyü’nde doğdu; yıllar içinde büyüyerek etkinlik yaptığı mekanlara sığamaz oldu ve 2019'da Matematik Köyü’nün hemen yanındaki bir zeytinliğe taşındı. Şimdi kendi arazimizde, şehrin gürültüsünden uzakta, çalışmak istediğimiz konulara odaklanabildiğimiz ve akademik özgürlüğün kısıtlanmadığı bağımsız bir mekanı kurduk; iyileştirmek ve güzelleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Doğa ile iç içe olan bu zeytinlikte, dersliklerinde uzman eğitmenlerin eşliğinde tartışabileceğimiz, Şirince'nin geleneksel mimarisi ve çevre ile uyumlu bir kampüs inşa ediyoruz. 

ULAŞIM:

OTOBÜSLE: Bulunduğunuz yerden Selçuk’a giden otobüs firmaları olabilir. Yoksa ve otobüsle İzmir’e geliyorsanız, İzmir garajından Selçuk’a minibüsler kalkıyor. Havalimanına da yakın olan Gaziemir’den kalkan/geçen Selçuk minibüsleri de var.

UÇAKLA: İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İZBAN veya HAVAŞ ile Selçuk'a varabilirsiniz. HAVAŞ'ın kalkış saatleri ve ücretleri için buraya tıklayın. (Selçuk'a giden HAVAŞ için Kuşadası otobüsüne binmeniz gerekiyor.)

TRENLE: Havaalanından veya İzmir'in diğer birçok bölgesinden Selçuk’a İZBAN ile de ulaşabilirsiniz. Tepeköy aktarma istasyonunda inip yine indiğiniz yerden kalkan Selçuk trenlerine aktarma yapmanız gerekecek. Sefer saatleri için buraya tıklayın. (Arama yaparken bineceğiniz istasyondan - Tepeköy seferlerine bakıp sonra Tepeköy - Selçuk seferine bakın.)

ÖZEL ARAÇLA: İzmir’e geldikten sonra İzmir-Aydın otoyoluna girerseniz yaklaşık 50 km sonra Torbalı gişelerine ulaşacaksınız. Buradan da yaklaşık 20 km sonra Selçuk gişelerine ulaşacaksınız. Selçuk’un girişindeki ilk kırmızı ışıklardan sola dönerseniz Şirince yoluna girmiş olacaksınız. (Şirince tabelasını da göreceksiniz.)

ŞİRİNCE'YE ULAŞIM: Selçuk’tan Şirince’ye ilk minibüs 7:00'de. Akşam 20.00'a kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Selçuk’tan Şirince’ye taksiyle ulaşımın ücreti yaklaşık 150 lira. Şirince ile Arkhe arası 800 metre. Yol boyunca tabelalar var. Valizinizi yolun girişindeki Yorgo Restoran’a bırakırsanız 10 dakika yürüyerek Arkhe'ye varabilirsiniz. Biz valizinizi diğer katılımcılarınkiyle birlikte birkaç saat içinde Arkhe'ye getirmiş oluruz.