Yer: Gümüşlük Akademisi, Bodrum

Tarih: 5-10 Ağustos 2019 (5 Ağustos Pazartesi giriş, 10 Ağustos Cumartesi çıkış)

Açıklama: Para politikaları devletlerin elindeki en güçlü ekonomik gereçlerden biri. Faiz oranları, piyasa likiditesi gibi ekonomik teoride derin yere sahip alanlardan tutun da, merkez bankalarının bağımsızlığı gibi siyasi konulara kadar uzanan bir kavram olan para politikaları modern devletlerin ekonomik gelişmeleri için kritik önemdedir. Bodrum Gümüşlük Akademisi’nde yapacağımız bu seminerde bu politikaların modern ekonomilerdeki yerini konuşacağız. Eğileceğimiz birçok sorudan bazıları şöyle:

  1. Türkiye’nin para politikalarındaki geçmişi nedir, hangi dönemlerden geçmiştir?
  2. Uluslararası piyasalarda gerçekleşen değişimler Türkiye’nin politikalarını nasıl etkilemiştir, Türkiye dünyadan bağımsız bir politika benimseyebilir mi?
  3. Merkez Bankasının bağımsızlığı neden gereklidir?
  4. Para politikaları konusunda örnek ülkelerden (AB ülkeleri, ABD vb) başka dünya genelinde para politikaları ne durumda? Çin’de MB ile Maliye Bakanlığı neden anlaşamıyor? Bu anlaşmazlık Çin’de merkez bankasının bağımsız olduğu anlamına gelir mi?
  5. Türkiye’nin para politikaları dünya konjonktüründe nereye oturuyor, global değişimler politikalarımızı nasıl etkiliyor?

Hedef Kitle: Başvurular para politikaları, merkez bankaları, küresel para piyasaları ve makroekonomi ile ilgilenen veya öğrenmek isteyen herkese açıktır.

Kampüs

Gümüşlük Akademisi uzun zamandır Bodrum’da alternatif eğitim modellerini deneyimliyor. Cennetin dünyadaki yansımalarından biri olan Akademi’de Arché olarak ilk kez bir etkinlik düzenliyor olacağız. Arché ekibi olarak ekonomi alanında yazılar yayınlıyor, seminerler düzenliyor ve en önemlisi, özgür bir tartışma ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Sizi de bu uğraşta aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Başvurular

Linkteki başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. BAŞVURU LİNKİ

%d blogcu bunu beğendi: