Arché Projesi – Bizans Tarihi Toplantısı 2018

Tarih: 19 Ağustos (Köy’e varış) – 26 Ağustos (Köy’den ayrılış)

Yer: Şirince Nesin Matematik Köyü

Katılımcı Kontenjanı: 25 kişi

Katılım Ücreti: Koğuş – 945 TL Çadır – 700 TL
Dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyacın masrafı ücrete dahildir.

Hedef Kitlesi: Herkese açık.

Başvurular: Katılımcı adayları, başvuru formunda kendilerini ve programa katılmaktaki motivasyonlarını takdim edecekleri – 2000 kelimeyi aşmayacak – yazıları üzerinden Arkhé ekibi tarafından değerlendirilecek ve akabinde kendilerine 20 gün içerisinde geridönüşte bulunulacaktır.

Konu:
Bizans tarihi etrafında kurguladığımız 1 haftalık programımız süresince, Türkiye ve dünyanın çeşitli üniversitelerinden Bizans tarihi ve arkeolojisi alanlarında ihtisas sahibi öğretim üyelerini farklı eğitim seviyelerinden öğrencilerle birlikte Şirince’de ağırlayacağız.

Siyasal/iktisadî tarih, arkeoloji, sanat ve edebiyat tarihçilikleri perspektiflerinden « Bizans evreninin » çeşitli başlık ve temalar altında ele alınacağı programımız, günde 4er saatlik 2 seanstan ibaret olmak üzere 5 ders gününü kapsamaktadır.

Türk-Osmanlı tarihçiliğinin bir nevi « kara kıtası » olan Bizans’a hasrettiğimiz bu programımızı, Arkhé ekibi olarak, ‘70’li yıllarda yazdığı uygarlık tarihiyle Bizans’a dair popüler bir tarihsel farkındalığın oluşmasına büyük katkılar sağlayan anayasa profesörü ve tarihçi Server Tanilli’nin anısına atfediyoruz.

Yazılı değerlendirme akabinde başvuruları kabul edilen öğrencilere, katılımcı hocalar tarafından ders içerikleri doğrultusunda hazırlanmış kısa ve sade bibliyografiler önceden iletilecektir. Derslerin verimi ve üzerinde tartışılacak sorunsallara dair canlı bir tartışmanın yürütülebilmesi açısından, katılımcı öğrencilerin söz konusu kaynak ve literatüre genel hatlarıyla hakim olmalarını bekliyoruz.

Katılımcı Hocalar:
Koray Durak Boğaziçi Üniversitesi
Kutlu Akalın Mardin Artuklu Üniversitesi
Siren Çelik Boğaziçi Üniversitesi
Suna Çağaptay University of Cambridge (Klasik Arkeoloji) / Bahçeşehir Üniversitesi (Mimarlık)
Tolga Uyar Nevşehir Üniversitesi

Sorularınız için : arkheproject.history@gmail.com (Eren CERRAHOĞLU)

Okuma materyalleri:

https://www.dropbox.com/sh/6pyqyg17oasncad/AAA78AOgvKev-MNdTVIqaH9wa?dl=0

ııııııııııı

BAŞVURU FORMU:

%d blogcu bunu beğendi: