Hedef kitle: Başvurular herkese açıktır.

Tarih: 31 Ağustos – 6 Eylül 2019 (Medreseye geliş 31 Ağustos Cumartesi, ayrılık 6 Eylül Cumartesi.)

Yer: Tiyatro Medresesi – Şirince, İzmir

Hocalar:

Altay Atlı

Serhat Ünaldı

 (Totalde 5 hocamız olacak. Hocalarımızın programına göre listede değişiklikler de olabilir, hatırlatalım.)

İçerik: Asya, bir kıta olarak gittikçe önem kazanıyor. Son 40 yılda Çin’de gerçekleşen ekonomik mucize, Kore ve Japonya’nın önceki başarıları, Hindistan’ın hala dondurucuda bekleyen potansiyeli ve Türk Cumhuriyetlerinin gelecekteki rolü önümüzdeki yüzyılı domine edeceğe benziyor. Asya’nın yıldızının yükseldiği bir yüzyıla hazır mıyız? Asya’nın devleri hakkında ne biliyoruz?

Türkiye’de, üniversitelerimiz, gazetelerimiz ve kitaplarımız Batı’daki gelişmelere bunca ilgi gösterirken geleceğin devi olarak yükselen Asya konusunda bilgi ve eğitim oldukça azdır. Avrupa ve Amerika da benzer durumda idi, şimdi çoğu üniversite Asya üzerine çalışan merkezler ve programlar açıyor, tüm gazetelerde Asya üzerine bolca haber ve analiz bulabiliyorsunuz. Türkiye’de durum maalesef bundan çok uzak, gördüğümüz çoğu haber dünyayı sallayan gelişmeleri ya es geçiyor, ya da sanki efsaneler konuymuş gibi anlatıyor.

Gelecekte Türkiye’nin Asya’ya olan ilgisi artacak, bu dev kıtanın siyaseti, dış politikası ve ekonomisi mühim noktalara gelmek isteyen herkesin bilmesi gereken bir konu olacak. Batı’da bu oldu bile, Çin ve Büyük Asya artık şirket CEO’larının, devlet bakanlarının ve akademisyenlerin dünyasında günlük dile girmiş durumda.

Bu yazokulumuzda Asya’nın tüm önem arz eden noktalarına giriş yapacağız. Dersler Türkiye perspektifine göre yontulmuş olacak, ancak okuma listeleriyle dünya çapındaki literatüre de hakim olacağız. Kamp sonunda Tayvan’ın neden 21. Yüzyılın en büyük jeopolitik sorunu olduğunu, Tayland’ın kaderinden Türkiye konusunda nasıl ders çıkarabileceğimizi, Türk Cumhuriyetleri’nde Türkiye’ye neden yer olmadığını anlama şansı bulacak, gelecekte politikacı, işinsanı gibi sıfatlara sahip olacak kişilerle bu sisle çevrili Asya kıtasını anlamak için bir adım atmış olacağız.

Sosyal Bilimler Kampüsü Olarak Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Şirince’de Nesin Matematik Köyü’ne komşu olan bir alanda. Bu yıl Arché olarak Medrese’de Ağustos ayı boyunca sosyal bilimler üzerine yazokulları düzenleyeceğiz. Arkeolojiden antik tarıma, ekonomiden siyasete birçok program eş zamanlı yapılacak. Disiplinlerarası diyalogu canlandıracağını düşündüğümüz bu gelişme bizi oldukça heyecanlandırıyor. Aşağıda Medrese’den birkaç fotoğraf görebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: