fbpxHedef kitle: Başvurular herkese açıktır.

Tarih: 10-17 Ağustos 2019 (10 Ağustos geliş – 17 Ağustos ayrılış)

Mekan: Tiyatro Medresesi, Şirince

Hocalar:

Elif Koparal

Zeynep Çizmeli Öğün
Tevfik Emre Şerifoğlu

İçerik: 

Arkhé Projesi’nin III. Arkeoloji Yazokulu’nda Anadolu’nun antik tarihini materyaller üzerinden inceleyeceğiz, özellikle Yunan ve Mezopotamya medeniyetlerine odaklanacağız. Bu medeniyetler antik dönemde dini ve toplumsal olarak nasıl örgütlenmiş ve biz bütün bunları kısıtlı yazılı kaynaklara rağmen arkeolojik olarak nasıl tutarlı bir şekilde inşa edebiliriz, bunu göreceğiz. Yazılı kültüre geçiş, dini ve toplumsal ritüellerin ortaya çıkışı ve bu medeniyetlerin kendilerine komşu diğer medeniyetlerle olan kültürel ve materyal etkileşimleri işleyeceğimiz konular arasında olacak. Tüm bunlara istinaden arkeolojinin bilimsel metodolojisi üzerine de düşüneceğiz. Ders içeriklerini, konuya aşina olanlara da yeni giriş yapanlara da katkı sağlayacak ve keyif verecek şekilde düzenledik. Bununla beraber kampa bir ön hazırlık olması için çeşitli okumalar önereceğiz.

Derslerin yanısıra, işlenen temaları pekiştirmek ve yerinde görmemizi sağlamak adına birtakım arkeolojik mekanlara geziler planladık. Böylece kendimizi sınıflarla sınırlamayıp arkeolojiyi sahada da deneyimleyebileceğiz. Efes, Klaros, Magnesia ve Klazomenai gideceğimiz yerlerden bazıları.

Yedi günlük kamp süresince dört gün Tiyatro Medresesi’nde ders işleyeceğiz. İki günü arkeolojik gezilere ayırdık. Her gün ortalama altı saat teorik ders göreceğiz. Geceleri ise farklı temalarda sohbetler, yürüyüş gibi aktivitelerle meşgul olmaktan kendimizi alıkoymayacağız.

Ücretler:

Kendi Çadırı ile gelen: 900 TL
Tiyatro Medresesi Çadırı: 1000 TL
Paylaşımlı (14-18 kişilik) yatakhane: 1100 TL
4 kişilik oda: 1400 TL
İki kişilik oda: 1600 TL (yer kalmadı)
Tek kişilik oda: 1900 TL (yer kalmadı)

Ücretlere bir haftalık kalacak yer, eğitim, 4 öğün yemek ve temel ihtiyaçlar dahildir.

Sosyal Bilimler Kampüsü Olarak Tiyatro Medresesi:

Tiyatro Medresesi, Şirince’de Nesin Matematik Köyü’ne komşu olan bir alanda. Bu yıl Arché olarak Medrese’de Ağustos ayı boyunca sosyal bilimler üzerine yazokulları düzenleyeceğiz. Arkeolojiden antik tarıma, ekonomiden siyasete birçok program eş zamanlı yapılacak. Disiplinlerarası diyaloğu canlandıracağını düşündüğümüz bu gelişme bizi oldukça heyecanlandırıyor. Aşağıda Medrese’den birkaç fotoğraf görebilirsiniz.


Ulaşım ve konaklama hakkında detaylı bilgi için:

https://tiyatromedresesi.org/konaklama-mekanlari/
https://tiyatromedresesi.org/ulasim/

Sorularınız için:
bilgeka8@gmail.comGeçmiş Kamplardan Fotoğraflar

previous arrow
next arrow
Slider

arche_poster_4.jpg
%d blogcu bunu beğendi: