Arkeoloji Yazokulu

Hedef kitle: Başvurular herkese açıktır.

Tarih: 11-18 Ağustos 2019 (11 Ağustos geliş – 18 Ağustos ayrılış)

Mekan: Tiyatro Medresesi, Şirince

Hocalar:

Elif Koparal
Zeynep Çizmeli Öğün
(Diğer konuşmacılar henüz netleşmedi.)

İçerik: 

Arkhé Projesi’nin III. Arkeoloji Yazokulu’nda Anadolu’nun antik tarihini materyaller üzerinden inceleyeceğiz, özellikle Yunan ve Mezopotamya medeniyetlerine odaklanacağız. Bu medeniyetler antik dönemde dini ve toplumsal olarak nasıl örgütlenmiş ve biz bütün bunları kısıtlı yazılı kaynaklara rağmen arkeolojik olarak nasıl tutarlı bir şekilde inşa edebiliriz, bunu göreceğiz. Yazılı kültüre geçiş, dini ve toplumsal ritüellerin ortaya çıkışı ve bu medeniyetlerin kendilerine komşu diğer medeniyetlerle olan kültürel ve materyal etkileşimleri işleyeceğimiz konular arasında olacak. Tüm bunlara istinaden arkeolojinin bilimsel metodolojisi üzerine de düşüneceğiz. Ders içeriklerini, konuya aşina olanlara da yeni giriş yapanlara da katkı sağlayacak ve keyif verecek şekilde düzenledik. Bununla beraber kampa bir ön hazırlık olması için çeşitli okumalar önereceğiz.

Derslerin yanısıra, işlenen temaları pekiştirmek ve yerinde görmemizi sağlamak adına birtakım arkeolojik mekanlara geziler planladık. Böylece kendimizi sınıflarla sınırlamayıp arkeolojiyi sahada da deneyimleyebileceğiz. Efes, Klaros, Magnesia ve Klazomenai gideceğimiz yerlerden bazıları.

Yedi günlük kamp süresince en az dört gün Tiyatro Medresesi’nde ders işleyeceğiz. İki günü arkeolojik gezilere ayırdık. Her gün ortalama altı saat teorik ders göreceğiz. Geceleri ise farklı temalarda sohbetler, yürüyüş, şarap tadımı gibi aktivitelerle meşgul olmaktan kendimizi alıkoymayacağız.

Ücretler:

Kendi Çadırı ile gelen: 875 TL
Tiyatro Medresesi Çadırı: 950 TL
Paylaşımlı yatakhane: 975 TL
4 kişilik oda: 1150 TL
İki kişilik oda: 1475 TL
Tek kişilik oda: 1650 TL

Bu ücretler erken dönem kayıt ücretleridir kamp tarihi yakınlaştıkça ücretlerde değişiklik olacaktır. Ücretin bir kısmını ödeyerek erken kayıt yaptırabilirsiniz. Ücretlere bir haftalık kalacak yer, eğitim, 4 öğün yemek ve temel ihtiyaçlar dahildir.

Ulaşım ve konaklama hakkında detaylı bilgi için:

https://tiyatromedresesi.org/konaklama-mekanlari/https://tiyatromedresesi.org/ulasim/

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN

arche_poster_4.jpg