2018 Arché Ekonomi Yazokulu

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN

Türkiye uzun zamandır ulusal ekonomi politikalarının doğru olup olmadığını düşünmekte. Analistlerin altını çizdiği “kritik yıl 2007’den” bu yana neler değişti, Türkiye’nin büyümesi neden yavaşladı gibi sorular gazeteleri ve akademik yazıları meşgul etmeye devam ediyor. Dünya genelinde de piyasaların 2008 öncesine benzeyen bir mutluluk halinde olup olmadığı, bir başka çöküş olacak mı olmayacak mı gibi konular gündemde.

Arché Projesi olarak ilk defa düzenlediğimiz Ekonomi Yazokulumuzda ekonominin temel sorularından başlayıp, Türkiye’nin meselelerine doğru ilerleyeceğiz. Kampta değineceğimiz sorular:

İktisadi kalkınma nasıl gerçekleşir?

Bir ülkenin nüfusu topyekün kalkınabilir mi, yoksa ekonomide biri kazanırken diğeri kaybetmek mi zorundadır?

Dünya genelinde para politikaları ülkelerin gelişim tablosuna nasıl yansımıştır?

Ekonomi 4.0, yapay zeka gibi yeni kavramlar ekonomilerimize neler katacak?

Bu sorular ve daha onlarcası üzerinden yapacağımız analizi Türkiye’ye değin uzatacak, kamp sonunda dünya konjonktürünü ve bu modelde Türkiye’nin rolünü daha iyi kavramış olacağız.

Kampın düzeni sabah ve öğleden sonra hocaların tercihine göre 3’er ya da 4’er saatlik seanslar halinde, günlük 6-8 saat ders oturumudur. Bunun dışındaki zamanlarda katılımcılar Nişanyan Otel’in çeşitli köşelerinde tartışmalar yaparak, kitap okuyarak ya da yalnızca yatarak vakit geçirebilirler. Perşembe günü hafta ortası olduğundan bir dinlenme molası verip sonrasında aynen devam ediyor olacağız. Hocalarımızın katılımı ve öğrencilerin konu önerilerine göre bir akşam paneli düzenlenecek, bu panelde daha güncel ve tartışmaya açık konular konuşuluyor olacak.

Tarih: 12-19 Ağustos 2018 (12 Ağustos Köye geliş, 19 Ağustos günü ayrılış.)

Yer: Şirince Nişanyan Otel. Şirince köy merkezinden otele ulaşımı biz sağlayacağız. Şirince’ye ulaşım İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan ve İzmir Otogardan tren ve minibüs gibi taşıtlarla rahatça sağlanıyor.

Ücret: 4-8 kişilik koğuşlarda 1250 ₺, 2 kişilik çadırlarda 950₺. Tüm konaklama seçeneklerinde yatak, yastık örtü gibi gereklilikleri biz sağlıyoruz. Ücret kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini içinde barındırmaktadır.

 

Ders Programı*

Metin Sarfati

Mustafa Sönmez

Seyfettin Gürsel

Not: Bu listeye yakında 2 hoca daha eklenecektir, izlemede kalınız.

*Hocalarımızın programındaki değişikliklere göre hocaların katılım durumu değişebilir. Kamp süresince toplamda 5 hoca bizimle olacak.

Katılım sertifikası verilecektir.

BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN

ekonomi-düzeltilebilir.jpg